Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Екоцид рф: окупанти знищили 45 га Природного заповідника «Древлянський»

Екоцид рф: окупанти знищили 45 га Природного заповідника «Древлянський»

Окрім шкоди довкіллю Полісся від пожеж проблемою є також вирви від влучання боєприпасів та забруднення ракетним паливом

5 хв на прочитання30 Січня 2023, 13:30
Поділитись:

Керівник проєкту АНТС Олена Сас разом з групою екологів та журналістів зафіксували на території Природного  заповідника «Древлянський» екологічні злочини, факти екоциду внаслідок російського вторгнення в Україну.

З найперших днів війни заповідник зазнав втрат не від стихійних, природних причин, а від рук російських окупантів, що вторглися в Україну.

Російські військові цілеспрямовано обстріляли запалювальними боєприпасами з гвинтокрилу 45 га соснового молодняка біля села Ноздрище Народицького району, що спричинило пожежу та знищення не лише сосен, але і сухої трави, всієї екосистеми молодого лісу.

“На момент широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року молодим деревам було по 4 роки. Пожежі, спричинені обстрілами були також і в заповідних, реліктових лісах. Окупанти навмисно, із застосуванням бензину розпалили багаття в дуплі 600 річного реліктового дуба і знищили його. Інший дуб того ж віку, поруч був знищений ракетним ударом. Шкоду від заподіяного неможливо обрахувати, оскільки означений дубовий гай має історичне значення в масштабах усієї країни, бо з цим пов’язані події Другого Зимового походу армії УНР у 1921 році”, - розповів в.о. директора Микола Шелюк.

За його словами, ворожі обстріли неодноразово призводили до руйнувань та пожеж і на інших територіях заповідної зони, як і в селі Малі Кліщі, де мешкали люди, які постраждали внаслідок цього.

Команда заповідника постійно здійснювала рятувальні роботи спецтехнікою, виконуючи роботи з орання захисних смуг, співробітники цілодобово чергували в лісі у спеціально створеному опорному пункті.

“Для природного відновлення лісу на гектарі землі має бути не менше 3000 дерев, а не 1400-1500, як зараз на найбільш постраждалих ділянках, тому доведеться допомагати природі, але робити це максимально природним шляхом, таким, як закопування птахами жолудів та шишок. Зараз працівники заповідника займаються заготовкою цього насіннєвого матеріалу, щоб сприяти природі у відновленні”, пояснив Микола Шелюк.

Начальник відділення Сергій Конюх зазначив, що величезні площі лісів заміновані, причому неможливо встановити точну площу замінування, але мова йде про тисячі км.кв.

“Кілька співробітників Народицького лісгоспу загинули та були травмовані внаслідок підриву на мінах, під час виконання своїх службових обов’язків. На мінах також підриваються тварини, особливо крупні, такі, як лосі, олені, кабани. Оскльки доступ до згорілих лісів обмежений через замінування оцінювати масштаби пожеж доводиться із застосуванням квадрокоптерів. За оцінками спеціалістів площа згорілих лісів сягає не менше 2000 га”, - каже Сергій Конюх.

Окрім шкоди довкіллю Полісся від пожеж проблемою є також вирви від влучання боєприпасів та забруднення ракетним паливом. Також відбуваються активні міграції тварин, наполоханих пожежами та звуками боїв чи обстрілів.

Еколог Богдан Кученко наголошує, що окрім документування цих фактів, як трагічних історій та привернення уваги суспільства Україні дуже важлива професійна екологічна оцінка цих фактів за спеціально затвердженими законодавством методиками.

“Зараз цих методик недостатньо, це стосується і методики обчислення збитків, завданих заповідному фонду. Еколог закликає розблокувати реформу державного екологічного контролю. Це дозволить оінювати екосистемні послуги в Україні. Якщо цього не буде зроблено довести факти екоциду в міжнародному кримінальному суді, або інших органах правосуддя, які будуть створені (як от спеціальний Трибунал), назвичайно важко або зовсім неможливо”, - зазначає еколог.

Довідка:

Площа заповідника  Древлянського заповідника 30872,84 га. Створений 31 грудня 2009 року.

Це значна природоохоронна територія в межах Народицького району Житомирської області. Розташований на південь і схід від смт Народичі, вздовж річки Уж та її правих приток — Лозниця, Ослів і Звіздаль. Територія заповідника охоплює значні площі лісів,  зони безумовного відселення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розділені невеликими масивами колишніх сільсько-господарських угідь.

Антропогенний вплив на лісові та інші природні екосистеми, а також колишні агроекосистеми понад 20 років після Чорнобильської катастрофи був мінімальний.

Флора заповідника налічує 913 видів судинних рослин, занесених до Червоної книги України - 22 види, 150 видів лишайників та ліхенодільних грибів і 125 видів мохів. Тваринний світ заповідника відповідає, в загальних рисах, складу фауни поліського регіону.

Тут зафіксовано 516 видів тварин, з яких 45 занесених до Червоної Книги України. Крім того, було описано два нових види лишайників для науки - леканора Орлова та русавскія древлянська.

Нагадаємо, фахівці із міжнародної благодійної організації Екологія-Право-Людина» фактично з початку війни обстежують місця злочинів росіян – беруть проби ґрунту, фіксують все на фото та відео. Екологи виїжджають туди, де це можливо.

Ретельно зібрані матеріали передадуть до Міжнародного кримінального суду.

Цей візит був організований спільно МБО «Екологія, право, людина» та ГО «Мережа захисту національних інтересів «АНТС» в рамках Проєкту «Документування екологічних злочинів війни» за підтримки Празького центру громадянського суспільства.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
П'ять порад для безпечної гри в онлайн-казино
3 хв на прочитанняВчора
Гороскоп на тиждень 3-9 квітня 2023: Скорпіонам — гроші, Левам — привабливі пропозиції в роботі
3 хв на прочитанняВчора
Квітка проросла з русла висохлої річки Ріу Блан у регіоні Файєнс після рекордно сухої зими у Франції, 30 березня 2023 року. Фото: Reuters
Зміліли навіть водні канали Венеції: у Європі почалася посуха (ФОТО)
2 хв на прочитанняВчора
Понад 300 тис. км забруднено боєприпасами — це майже як площа Харкова: експерти розповіли, що робити з відходами війни
12 хв на прочитанняВчора
Екокомітет рекомендував ВР підпримати Закон «Про оцінку впливу на довкілля»
1 хв на прочитання30 Березня 2023
Представлявся лікаркою у жіночих туалетах: прокуратура винесла вирок педофілу (ФОТО)
1 хв на прочитання30 Березня 2023
За самовільно зайняті землі та будівництво на них чанів та басейнів, судитимуть вінницьку підприємицю (ФОТО)
1 хв на прочитання30 Березня 2023
Охорона атмосферного повітря: Міндовкілля привело у відповідність підзаконні акти
1 хв на прочитання30 Березня 2023
Більше з GreenPost
«За один день спалили більше, ніж випустили за місяць»: експерт розповів, на скільки треба поділити обіцяні Путіним 1600 танків
3 хв на прочитання3 години тому
Хрумкий грильяж із кунжуту — швидкий десерт без випікання
1 хв на прочитання4 години тому
Фрукти, які підвищують гемоглобін
1 хв на прочитанняВчора
Що трапиться з організмом, якщо ви сидітимете в телефоні перед сном: чотири наслідки
2 хв на прочитанняВчора
В окупованому Криму до курортного сезону хочуть відкрити залізничне сполучення з Білоруссю
2 хв на прочитанняВчора
Новий і дуже легкий салат весни 2023: рецепт, який підкорив багатьох зірок
1 хв на прочитанняВчора
Користь санкцій: у Росії курсанти авіаційного інституту не могли довчитися через відсутність деталей для авіатехніки
1 хв на прочитанняВчора
Названо сухофрукт, який допомагає зміцнювати кістки
1 хв на прочитанняВчора