Нове масштабне дослідження, опубліковане в престижному науковому журналі Nature, виявило неочікувано високу швидкість змін у складі екосистем по всьому світу. Наукова група під керівництвом Маліна Пінського з Ратгерського університету проаналізувала понад 40 тисяч часових рядів із бази даних BioTIME, охопивши різноманітні екосистеми та види.
Результати показують значні щорічні зміни у складі видів:
- до 3,2% видів в океанах;
- до 5,2% у річках та озерах;
- до 5,1% на суходолі.
Дослідження виявило важливу закономірність: види в холодних регіонах більш чутливі до похолодання, тоді як у теплих регіонах - до потепління. Це підкреслює критичну роль мікрокліматичних умов у підтримці екологічної стабільності.
Науковці попереджають, що ситуація може значно погіршитися, оскільки "швидкість потепління клімату може потроїтися до кінця століття". Особливе занепокоєння викликають прісноводні екосистеми, які вже перебувають під значним антропогенним тиском, включаючи викиди парникових газів з річок густонаселених регіонів Азії.
Дослідження підкреслює, що стійкість екосистем залежить від їхньої здатності підтримувати біологічний кругообіг через збереження різноманітності видів, їхніх генетичних варіацій та функціональних груп. Наявність різних екологічних ніш та гетерогенність середовища можуть допомогти зменшити негативний вплив кліматичних змін.
Більше новин читайте на GreenPost.