Екологи заявляють про трелювання деревини по струмках та суцільні рубки на межі із заповідником «Ґорґани»

2 хв на прочитання02 Серпня 2022, 11:00
Типовий вигляд гірських струмків після трелювання по них деревини (квартали 13 та 17 Зеленського лісництва Надвірнянського лісгоспу)

Екологи зафіксували масове проведення рубок рідколісся в охоронній зоні природного заповідника «Ґорґани».

Протягом останніх років МБО «Екологія – Право – Людина» та наші колеги з інших природоохоронних організацій неодноразово писали про численні порушення природоохоронного законодавства під час рубок у Карпатському регіоні, а також про екологічно сумнівні рубки, які, на жаль, залишались законними. 

Нещодавно екологом ЕПЛ у межах ДП «Надвірнянське лісове господарство» було виявлено декілька кричущих прикладів руйнування екосистем гірських річок та струмків шляхом трелювання деревини з лісосік прямо по їхніх руслах. Що порушує як національне законодавство, так і міжнародні принципи сталого лісокористування.

При цьому, Надвірнянський лісгосп щонайменше із серпня 2017 року є утримувачем FSC-сертифікату, який дозволяє йому продавати заготовлену деревину на ринки країн ЄС, як таку, що було отримана екологічно відповідальним способом. До речі, на днях у підприємства має відбутись ресертифікаційний аудит, оскільки чинність останнього сертифіката збігла 31 липня.

Також екологи зафіксували масове проведення рубок рідколісся в охоронній зоні природного заповідника «Ґорґани». Хоча законодавство не забороняє такі рубки в охоронних зонах заповідників, а копію положення про охоронну зону заповідника «Ґорґани»  отримати не вдалось, рубки рідколісся, які за своїм виглядом є суцільними, мають негативний вплив на лісові екосистеми заповідника, що перебувають під суворою охороною. Так, по периметру рубок спостерігається всихання ялини, викликане різкими змінами освітлення та вологості поруч із суцільною рубкою.

Також у межах охоронної зони у природного заповідника «Горгани» Надвірнянським лісгоспом проводяться суцільні санітарні рубки. Так, 06.07.2020 лісгосп виписав собі лісорубний квиток № 017674, який передбачає проведення таких рубок у виділах 8 та 10 кварталу 32 Довбушанського лісництва.

Екологи вважають, що вже зараз треба відкривати для доступу громадськості основні лісові реєстри, як-от Відкритий реєстр лісорубних квитків на сайті ДП «ЛІАЦ» .

А також очевидно, що для забезпечення ефективного виявлення та покарання порушників природоохоронного законодавства, в тому числі серед лісгоспів, якнайшвидше має бути проведена реформа державного екологічного контролю (ухвалення законопроєкту № 3091 та низки підзаконних НПА до нього).

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: