На другому енергоблоці БілАЕС розпочався етап енергетичного пуску: поступово потужність ядерної установки збільшуватиме до 40 % від номінальної. Це сталося невдовзі після заяви литовської розвідки щодо наявності дефектів у системі роботи першого енергоблоку.
«У травні 2022 року системи контролю БілАЕС встановили, що з'явилися тріщини у верхніх швах корпусу реактора першого блоку. За оцінкою фахівців, якісно усунути дефекти можна, тільки знявши реактор, проте через політичні причини такий варіант навіть не розглядали», — зазначено в доповіді. У Міненерго Білорусі спростовують цю інформацію, наголошуючи, що на станції не знайшли жодного дефекту.
Дефект, про який заявляють у литовській розвідці, пов'язаний із улаштуванням кріплення реактора у шахті, пояснив фізик-ядерник Андрій Ожаровський «Дзеркалу».
«Реактор має бути добре центрований вертикально. Йдеться про досить високу споруду — 4,5 м, а то й більше. Стрижні регулювання управління захисту повинні проходити цю висоту абсолютно вертикально. Нахил у частку градуса може заклинити стрижні управління. За нормальних умов навантаження на елементи [пристрої кріплення] невеликі. Великі вони у разі землетрусу й аварійних відключень, коли розривається якийсь із трубопроводів. До такої аварії атомники готові — для цього є захисна оболонка, яка не дозволить вийти радіації в довкілля. Але в цьому випадку виходить сильний поштовх — механічна дія на систему», — пояснює фізик-ядерник.
Якщо припустити, що дефект, про який заявили у Вільнюсі, існує, зварні шви кріплення у разі такого навантаження можуть перекоситися. Це може завадити завантаженню стрижнів і вимагати ремонту, говорить науковець.
Також ми розповідали, що робити в разі витоку радіації на ЗАЕС (ВІДЕО).