Допомога від Шольца — два IRISи: експерт пояснює, чи може ця «квітка» прикрити ціле українське місто (ФОТО)

3 хв на прочитання05 Червня 2022, 21:56
Комплекс MEADS з ракетами IRIS-Т SL та РЛС.

За задумом Люфтваффе, цей комплекс має замінити Patriot.

У новинах про рішення ФРН передати Україні декілька комплексів ППО IRIS-Т було заявлено, що ця «квітка» прикриє ціле українське місто, забезпечивши і ППО, і ПРО. Експерт Центру оборонних стратегій, полковник запасу Віктор Кевлюк вирішив розібратися, «що то за подарунок від країни, котра утримує на складах вивільнені після суттєвого скорочення Бундесверу на початку 2000-х БМП, танки, САУ та інший військовий крам і не хоче допомогти ЗСУ, а тут — такі підгони?!»

«Там ще від армії НДР не все закінчилося, підозрюємо, не може танкова дивізія на Т-80 та пару авіаполків на Міг-29 закінчитися без залишків, але то таке», — іронізує Віктор Кевлюк.

Експерт пояснює, що IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) — ракета «повітря-повітря», а не комплекс ППО, як здавалось би на перший погляд. А ось IRIS-Т SL — вже комплекс ППО (SL – surface launcher).

Колишній військовий розповідає, що у 80-х роках були проведені дослідження, котрі встановили, що в умовах щільного повітряного трафіку та розвитку технологій малопомітності засоби розпізнавання часто дають хибну інформацію, пілот має наблизитися до цілі та ідентифікувати її особисто, тобто винищувачам не потрібна ракета, спроможна летіти далі ніж на 20-30 км. Це відкриття підштовхнуло консорціум європейських країн (ФРН, Італія, Швеція, Греція, Канада та Норвегія) почати роботу над заміною ракет AIM-9 Sidewinder чимось більш сучасним. Німці мали 46 % акцій у проекті та розробляли інфрачервону ГСН. У 2000-му вирішили, що до ракети непогано б побудувати наземну пускову, з чого, власно і почався комплекс ППО. Результатом став зрк MEADS, що стріляє на 20 км вверх та на 25 — у довжину.

«Тобто цілком таке собі ППО середнього радіусу дії (за класифікацією НАТО — малої дальності). За задумом Люфтваффе, цей комплекс має замінити Patriot. Випробування завершені в 2015 році. ФРН має 1250 ракет, скільки комплексів ППО у них є — невідомо. Виробник — Diehl Defense. Для розуміння вартості системи ППО: ціна ракети — 380000 євро. Традиційно маємо АЛЕ: з початку розробки у 80-х минуло майже 40 років. Чи достатньо було КДБ-ФСБ часу дізнатися все про ці ракети?» — запитує Віктор Кевлюк.

Експерт робить висновок, що ці комплекси не закриють прогалину, котра утворилася через втрати нами частини С-300 у попередніх боях. Також ці комплекси не сильно підходять для доповнення броньованих зрк типу «Бук» чи С-300В.

«Прикрити промисловий центр чи транспортний вузол розмірами 15 на 15 км ними можна, зокрема можливості з перехоплення крилатих та балістичних ракет виробником анонсовані. Не хочеться думати, що допомога ця — за схемою «візьми, небоже, що нам негоже», адже MEADS – штука сучасна. Питання — скільки є вільних для поставки комплексів на складі виробника? А то вийде як з Бельгією: повно САУ М-109, але у МО немає грошей викупити їх у компанії, котрій САУ були продані як надлишкове майно дещо раніше», — говорить колишній військовий.

Також ми розповідали, що орки втрачають кінцівки, тому що вміють користуватися лише джгутом і бинтом.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: