Діти і війна: як вигодувати немовля у надзвичайних умовах

7 хв на прочитання20 Квітня 2022, 11:27

Дитину можна вигодувати навіть тоді, коли мама стресує і нема можливості повноцінно дбати про гігієну.

Найбезпечнішою їжею для немовлят та діток як мінімум до 3 років є молоко матері безпосередньо з грудей. Грудне вигодовування дійсно рятує життя! На жаль, усі інші варіанти мають різного ступеню ризики в умовах гуманітарної катастрофи, але й ці ризики можна знизити різними способами. Про те, як це зробити, розповідає Оксана Лесько (Бабіля), консультантка з ГВ.

✔ Молоко від стресу не зникає! «Лактація – це не тендітна парникова рослина, а одна з найнадійніших функцій організму, створених для виживання», — написав відомий іспанський лікар Карлос Гонсалес.

Молоко нікуди не дінеться, якщо продовжувати прикладати дитину до грудей. У стресових ситуаціях гормони стресу заважають гормону окситоцину робити свою важливу справу — виштовхувати молоко з грудей. Окситоцин — це гормон любові, він вимагає тиші, тепла, безпеки — з якими, звичайно, зараз дуже важко. Отже, щоб молоко не зникло, треба робити все, аби допомогти йому спрацювати, наскільки це можливо в обставинах:

✔ Зменшення кількості молока в умовах, коли ви не можете часто прикладати дитину до грудей — це фіча, а не баґ! Тобто тіло береже вас та ваше здоров’я від застою молока, лактостазу та маститу. А цей ризик немаленький, коли людина в стресі, через той самий вплив на роботу окситоцину та затруднення з виділенням молока. В будь-якому разі кілька днів зменшеної кількості молока — це набагато менший ризик для здоров’я дитини тут і зараз та для грудного годування у перспективі, ніж використання суміші без суворої необхідності.

✔ Якщо відчуваєте, що лактостаз ось-ось трапиться або вже настав:

✔ Якщо вам здається, що молока стало мало, дивіться на підгузки. Не на те, що дитина «висить на грудях» чи на «пусті груди». Після суміші дитина засинає не тому, що «наїлася», а тому, що суміш дуже важко перетравлювати. Якщо дитина пісяє, а сеча світла, прозора, не концентрована (що світліша — то краще) – то все гаразд із кількістю молока. Якщо сеча стає жовтішою, чи дитина пісяє рідше ніж 10 разів на добу:

✔ Якщо виникає потреба дитину догодовувати, то важливо:

Донорське молоко — на другому місці за безпечністю! Це найдосліджуваніша категорія населення, всі результати аналізів у них є у картках вагітних. Окрім того, в самому грудному молоці є купа імунних та протиінфекційних факторів, на відміну від всіх інших продуктів харчування, які б ви могли дати дитині, включаючи, зрозуміло, і суміші, які не містять жодного з цих факторів.

І на останньому місті — суміш. Звичайно, якщо з продуктів харчування є тільки суміш, це добре, бо дитина буде сита. Але як зменшити ризики, бо вони у разі використання суміші в умовах надзвичайної ситуації та гуманітарної катастрофи збільшуються в десятки разів?

 

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: