Після останніх паводків на заході України та численних звинувачень у тому, що однією з причин стихійного явища є вирубка лісів, Держлісагентство представило проєкт закону, який має впорядкувати численні проблемні питання у лісовій галузі.
Як інформує Урядовий портал, проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері лісових відносин» пропонує:
- встановити єдиний підхід до видання лісорубних квитків
Держлісагентство пропонує встановити єдиний підхід до видання лісорубних квитків винятково Держлісагентством України (для власників лісів і постійних лісокористувачів для всіх видів рубок).
Зазначається, що на сьогодні постійні лісокористувачі та власники лісів у господарській діяльності поєднують повноваження щодо видання спеціальних дозволів на заготівлю деревини (лісорубних квитків) на всі види рубок, крім рубок головного користування, а також повноваження щодо заготівлі деревини на їх підставі.
Це не відповідає вимогам Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», відповідно до якого документи дозвільного характеру видаються винятково дозвільним органом (суб’єктом владних повноважень).
Про недоліки вітчизняного законодавства щодо поєднання у діяльності суб’єктів господарювання повноважень з видання спеціальних дозволів та виняткового права на заготівлю деревини також неодноразово зазначалося міжнародними експертами ЄС і наголошувалося на необхідності уникнення корупційних ризиків у сфері лісових відносин.
- встановити прозору діяльність суб’єктів господарювання на внутрішньому ринку
Пропонується змінити підходи:
- посилити відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони та захисту лісів
У законопроекті йдеться про те, що існує реальна необхідність посилення відповідальності та внесення змін до законодавчих актів, що встановлюють відповідальність за порушення законодавства в сфері охорони та захисту лісів.
Пропонується запровадити адміністративну відповідальність для службових осіб за невнесення та несвоєчасне внесення інформації до електронного обліку деревини.
Також планується запровадити адміністративну та кримінальну відповідальність за закупівлю та використання незаконно заготовленої деревини.
Кримінальна відповідальність:
Повного тексту законопроєкту поки що немає ані на сторінці Держлісагентства, ані на Урядовому порталі.