Щоб улітку отримати гарний урожай овочів, навесні слід замочити та знезаразити насіння для профілактики захворювань рослин, посіяти його на розсаду, а потім правильно поливати її та вчасно вносити добрива. І якщо ви вже знаєте, як приготувати підживлення для помідорів зі свіжих дріжджів, візьміть також на замітку варіанти добрив, щоб томати виросли солодкими та соковитими. theLime вирішив докладніше розповісти про це.
Щоб помідори виросли цукровими та м'ясистими, необхідно, перш за все, вибрати правильне місце на ділянці, без протягів та щоб їм вистачало місця. Як мінімум, 8 годин на день томати мають бути під сонцем. Вдень температура повітря повинна становити +25...+27°C, вночі – приблизно +15...+17°C.
Також необхідно запам'ятати, що томати люблять не частий, але рясний полив. Поливати їх потрібно 1-2 рази на тиждень, а якщо погода стоїть надто спекотна, то частоту поливу можна збільшити до 2-3 разів на тиждень.
У відрі води розчиняємо склянку просіяної золи та 1 ст. л. солі. Розчин необхідно настоювати протягом 2-х діб. Потім під кожен кущ потрібно вилити по 0,5 л підживлення.
Проводити процедуру потрібно лише один раз протягом сезону – тоді, коли у томатів почне з'являтися легкий червоний відтінок.
Приблизно 2 л сироватки розбавляємо у відрі води (пропорції 1:4) і поливаємо рослини як зазвичай. Таке підживлення проводиться 3-4 рази за літо. Для кращого результату в розчин можна додати декілька крапель йоду і невелику жменю деревної золи. На дорослий кущ можна вилити 1 л засобу. Таке підживлення збільшить зростання та врожайність.
Під час цвітіння помідори можна полити світло-рожевим розчином марганцівки.
Змішуємо 4 л води, 1 л молока або сироватки та 5 крапель йоду. Обробляємо рослини отриманим розчином.
10 г борної кислоти розводимо в 1 л води. Борна кислота стимулює ріст зав'язей та збільшує вміст цукру в плодах.