Будинки, що хитаються, тріщини в цегляній кладці — такі наслідки землетрусів, що обрушилися на грецький острів Санторіні з кінця січня. Популярний серед туристів острів розташований не тільки в самому серці Егейського моря, а й у вулканічно активному регіоні.
Нині Санторіні спорожнів. За останні два тижні тут сталося вже близько 8 тисяч підземних поштовхів — такої сейсмічної активності не було з 1964 року. Лише деякі туристи все одно приїжджають погуляти пустельними вуличками.
Через землетруси тисячі жителів залишили грецький острів. Вони побоюються, що може виникнути ще сильніший землетрус, який спричинить виверження вулкана чи цунамі.
Керівник грецького Центру моніторингу землетрусів Ефтиміс Леккас заявив, що «особливість нинішньої сейсмічної активності полягає в тому, що досі не спостерігалося жодного землетрусу, який можна було б назвати сильним». Про це розповідає Deutsche Welle.
У грецькій частині Егейського моря сходяться дві континентальні літосферні плити — Євразійська й Африканська. Їхнє сполучення проходить на південь від острова Крит. Там Африканська плита, що розтягнулася з півдня, йде на північ під Егейську частину Євразійської. Гігантські сили цього процесу на межах літосферних плит роблять цей острівний регіон одним із найсейсмічніших, тобто сейсмонебезпечних районів Європи.
Науковці можуть вимірювати силу землетрусів, але не можуть передбачити, де і коли це станеться. За словами Джорджа Кавіріса, керівника сейсмологічної лабораторії Афінського університету, найімовірнішими є два сценарії розвитку подій. Оптимістичний сценарій передбачає «сейсмічний рій» — численні дрібні підземні поштовхи, які, хоч і відчуваються людьми, але не становлять серйозних проблем для будівель та інфраструктури.
За другим сценарієм, у регіоні може статися великий землетрус магнітудою понад 5 балів, який може призвести до великих руйнувань.
Кавіріс каже, що нинішня активність в Егейському морі має тектонічний характер і навряд чи призведе до виверження вулкана. Однак у разі сильного землетрусу є невеликий ризик цунамі. Хоча це малоймовірно, але землетрус 1956 справді призвів до такого цунамі. Тому Кавіріс радить мешканцям регіону шукати піднесені райони під час підземних поштовхів, а не вирушати на материк човнами.
«Вам слід залишити пляж і вирушити у вище місце», — радить науковець.
За словами Єнса Карстенса із Центру океанологічних досліджень імені Гельмгольця (GEOMAR) у німецькому Кілі, нинішні землетруси можуть бути викликані вулканічною активністю.
«Вірогідне переміщення магми в вулканічну систему Санторіні викликає напруженість у земній корі. Ця напруга активізує численні розлами навколо Санторіні, які потім викликають землетруси», — сказав Карстенс.
Попри те, що нові будівлі на грецьких островах мають відповідати суворим нормам, пов'язаним із землетрусами, зсуви можуть становити небезпеку, особливо для старих будівель, сказав сейсмолог Базиль Маргаріс із Грецького інституту інженерної сейсмології та сейсмотехніки.
«Людям на Санторіні подобається жити на околиці в місцях із панорамним оглядом, але це має зворотний бік, який полягає в тому, що ці райони дуже небезпечні. Тому в деяких випадках ми попереджали місцеву владу про необхідність виявляти особливу обережність у цих конкретних місцях», — говорить науковець.
Останній потужний землетрус стався на Санторіні 1956 року. Тоді його магнітуда склала 7,5 — поштовхи викликали цунамі понад 25 м заввишки. 53 особи загинули, понад сотню постраждали. Багато будівель було зруйновано.
Ситуація, схожа на сьогоднішню — із тривалими підземними поштовхами, — спостерігалась у тому ж регіоні Егейського моря на початку 2010-х років. Тоді понад рік із різною періодичністю на острові відбувалися землетруси, але піку так і не сталося.
Сам острів Санторіні — один із залишків зруйнованої стінки однойменного вулкана, супервиверження якого відбулося у XV ст. до н. е. Це було так зване Мінойське виверження. За розрахунками науковців, стовп попелу піднявся до стратосфери на висоту 39 км. Гігантське цунамі, що послідувало за виверженням, змило північ розташованого неподалік Криту. З цього моменту почався занепад мінойської цивілізації, що існувала на ньому.
Більше новин читайте на GreenPost.