Догори
Дати відгук

Чи можна забирати зрізані комунальниками гілки: що каже закон

Юридичний статус обрізаних гілок та відповідальність за їх збирання – коментар правознавця.

2 хв на прочитання24 Березня 2025, 13:49
Чи можна забирати зрізані комунальниками гілки: що каже закон. Фото: Hans / Pixabay Чи можна забирати зрізані комунальниками гілки: що каже закон. Фото: Hans / Pixabay
Поділитись:

Під час сезонної обрізки дерев у багатьох українців виникає запитання: чи дозволено забирати зрізані комунальними службами гілки для власних потреб, наприклад, на дрова? Юрист Максим Боярчуков у коментарі 24 Каналу роз'яснив правову сторону цього питання.

Кому належать полишені гілки

Відповідно до статті 1 Закону України "Про управління відходами", деревина належить до категорії побутових відходів. При цьому стаття 11 того ж закону визначає, що суб'єктами права власності на відходи є фізичні та юридичні особи, територіальні громади та держава.

Важливо звернути увагу на пункт 9.1.16 наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105 "Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України". Згідно з цим пунктом, деревина видалених дерев має оприбутковуватися та використовуватися для власних потреб або реалізовуватися за ринковими цінами.

Юрист пояснює, що кошти від реалізації деревини надходять балансоутримувачу об'єктів державної чи комунальної форми власності та використовуються на покриття витрат. Що стосується гілок та непридатної деревини, то вони підлягають утилізації, про що має складатися відповідний акт.

"Перехід права власності на відходи до інших суб'єктів здійснюється на підставі договору між органом місцевого самоврядування та суб'єктом господарювання у сфері управління відходами або між суб'єктами господарювання у сфері управління відходами. З урахуванням вищезазначеного, комунальні служби зобов'язані утилізувати зрізані гілки дерев, як відходи", – наголошує правознавець.

Чи передбачене покарання за збирання гілок

Водночас, за словами юриста, українське законодавство не встановлює ні адміністративної, ні кримінальної відповідальності за збирання на дрова гілок, зрізаних комунальними службами міста. Так само не існує прямої заборони на здійснення таких дій.

"Конституційним принципом є принцип верховенства права, який закріплений у статті 8 Конституції України, відповідно до якого громадяни здійснюють свої права за принципом 'дозволено все, що прямо не заборонено законом'", – пояснює Максим Боярчуков.

Таким чином, з огляду на те, що громадянам не заборонено збирати на дрова гілки, зрізані комунальними службами міста, можна стверджувати, що такі дії є дозволеними.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Чеський політик виступив проти "культу розміру" статевих органів.
Фото: czechia-online.cz
"Перестаньте судити чоловіків за розміром": чеський політик оголився на сцені, щоб зламати табу
1 хв на прочитанняВчора
Розтрата 22 млн грн в "Укрзалізниці": у Вінниці викрили керівництво філії
У Вінниці керівництво філії "Укрзалізниці" підозрюють у розкраданні 22 млн грн на зарплатах
2 хв на прочитанняВчора
Фото ілюстративне
В ресторані Кацуріна кількість постраждалих зросла уже вдвічі
1 хв на прочитанняВчора
Лондонський Музей вагіни.
Фото birdinflight.com
Врятований завдяки пожертвам, або Як Музей вагіни в Лондоні знайшов новий дім
1 хв на прочитанняВчора
Прорив у профілактиці ВІЛ - ВООЗ схвалила препарат з ефективністю понад 99%
2 хв на прочитанняВчора
10 посадовців отримали підозри у розкраданні майже 10 млн грн - Генпрокурор
2 хв на прочитанняВчора
Суд повернув Житомирській облраді 151 га лісу, який незаконно оформила на себе Звягельська міськрада
1 хв на прочитанняВчора
Енергія Місяця в Овні надихає на рішучі дії - гороскоп на 17 липня 2025 року
4 хв на прочитанняВчора