Чоловіки більшою мірою схильні до вірусів та інфекцій, ніж жінки. Імунітет тісно пов'язаний з роботою нервової і ендокринної систем, а в них-то статевих відмінностей не бракує. Виявлено понад 1100 генів, які мають відношення до відмінностей в імунних реакціях у жінок і чоловіків, до такого висновку дійшли британські вчені.
Ще в 2016 році вчені Лондонського університету висловили думку, що багато вірусів більш небезпечні для чоловіків, ніж для жінок.
У таких реакціях важливим фактором є огрядні клітини (макрофаги). Це перша лінія захисту, що вступає в дію при вторгненні патогенів. Вчені з Університету штату Мічиган в США вивчили ці клітини, щоб виявити в них гендерні відмінності. Як виявилося, активність генів істотно відрізняється у представників різної статі: у жіночих макрофагів вона вище в порівнянні з чоловічими.
Ці клітини слабкої статі виробляють і зберігають набагато більше речовин, в тому числі серотонін і гістамін. Активізуючись під час атак вірусів або алергенів, ці речовини і формують ефективну відповідь імунної системи.
Втім, і самих генів, відповідальних за імунітет, у чоловіків менше: їх скорочує наявність Y-хромосоми в системі хромосомного визначення статі XY. Жіночий набір хромосом ХХ, навпаки, активно стимулює продукування Т-лімфоцитів (клітин-кілерів). Крім того, він виробляє більше антитіл, зокрема імуноглобуліну М (IgM), ключового фактора первинної імунної відповіді.
При цьому чоловіки більш схильні до стресів і переносять їх важче: не вміючи висловити наболіле, замикаються в собі або стають дратівливими по кожній дрібниці. І цей стан гнітить не тільки оточуючих, але і - в першу чергу - їх самих, що, звичайно ж, негативно позначається на імунітеті представників сильної статі.
З іншого боку, неможливість скинути нервове напруження може привести до появи шкідливих звичок: паління, алкоголю, наркотиків, азартних ігор. Втім, апріорі сильна стать більш схильна до шкідливих звичок, а вони, звичайно ж, руйнують імунітет.
Ось і виходить, що туберкульоз в більшості країн діагностується частіше у чоловіків, ніж у жінок, так і смертність від нього серед чоловіків вища. Та ж картина у гепатиту С, а в групі від 35 до 50 (в ній найвища захворюваність) у чоловіків, за даними Центрального НДІ епідеміології, частота виявлення в 2 рази вище.
Важкий перебіг коронавірусу теж найчастіше спостерігається у представників сильної статі, та й смертність серед них вища. До такого висновку прийшли в США і Європі.
Національна комісія охорони здоров'я Китаю, який перший піддався «атаці» COVID-19, в лютому цього року, проаналізувала статево-віковий склад перших померлих в лікарнях материкової частини країни. Виявилося, що дві третини - це чоловіки (в розрахунок бралися тільки підтверджені смерті від коронавірусу).
До слова, вчені з Єльського університету виявили вісім генів, які сильно впливають на виживання пацієнтів з коронавірусом. Дефектні копії навіть одного з цих генів підвищують ризик смерті на 20%, попереджають фахівці. Дослідження було опубліковане на сервісі препринтів medRxiv.
Важкий перебіг COVID-19 розподіляється серед населення неоднорідно, відзначають вчені.