Чому спалах коронавірусу вже став пандемією

6 хв на прочитання03 Березня 2020, 12:59
pixabay

Поширення інфекції в усьому світі відбувається надзвичайно швидко

Від коронавірусу SARS-CoV-2  вже померла 3131 людина, понад  92 тисячі – інфіковано.

Всесвітня організація охорони здоров’я попри свої попередження про загрозу пандемії, ще офіційно не оголосила про неї. Але це питання лише кількох тижнів чи місяців.

Поширення інфекції в усьому світі відбувається надзвичайно швидко. У Китаї померло майже 2945 людей, а кількість інфікованих перевищила 80 тисяч осіб. У Південній Кореї загинуло 28 людей, а інфіковано - 5186. 

У Європі зростають випадки поширення зарази: в Італії кількість інфікованих перевищила 2 тисячі людей,  у Франції  заражена 191 людина,  у Німеччині - 165, в Іспанії - 124.

На Близькому Сході найбільше заражених в Ірані – понад 2,3 тисячі людей (77 померло), продовжує рости кількість хворих у Кувейті, Бахрейні, Ізраїлі. 

У США від інфекції вже померли 6 людей - усі у штаті Вашингтон, де у місцях спалаху оголосили надзвичайний стан. Також нові випадки фіксують в інших штатах по свій країні. Найпроблемніше для американської влади - встановити джерело коронавірусу. Кількість інфікованих по свій країні перевищила сотню осіб.

За словами лікаря Пресвітеріанської лікарні Нью-Йорка Метта Маккарті, лікарні по всій території США не підготовлені до виявлення та лікування нового коронавірусу.

"Перш ніж я прийшов сюди (на ефір) сьогодні вранці, я був у відділенні невідкладної допомоги і контактував з пацієнтами. У мене ще немає швидкого діагностичного тесту, щоб перевіритися",- сказав він в ефірі CNBC.

Маккарті зазначив, що Центр контролю та профілактики захворювань США надсилав тестові набори до лабораторій громадського здоров’я по всій країні, але ці комплекти були проблематичними та потенційно неточними. Тому лікарям довелося доставляти зразки в лабораторію з можливістю проведення аналізів, затримуючи процес діагностики та лікування.

"Я тут, щоб сказати вам, що зараз, в одній з найзавантаженіших лікарень країни, я не маю цього під рукою. Я все ще повинен робити свою справу, благати, щоб людей протестували. Це не добре. Ми знаємо, що в США є 88 випадків. До середини тижня їх буде сотні. До наступного тижня їх буде тисячі. І це питання тестування», - зазначив лікар.

В Україні схожа ситуація. За повідомленням Міністерства охорони здоров’я, в Україні зафіксували перший випадок захворювання на коронавірус. Відомство наголосило, що Україна готова приймати та лікувати пацієнтів із коронавірусом. Всесвітня організація охорони здоров’я передала Україні реагенти на тестування близько 950 людей. Також 10 березня мають надійти швидкі тести для виявлення коронавірусу, але заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко зазначив, що їх «небагато», бо Китай видає їх спершу тим країнам, де є випадки коронавірусу.

Для порівняння, станом на 2-ге березня у Південній Кореї провели майже 110 тисяч тестів на коронавірус (5186 позитивних),  в Італії – майже 23,5 тисяч (2036 позитивних), у Великій Британії – 13,5 тисяч (40 позитивних), в Австрії – 2120 (18 позитивних). Крім того, одного хворого необхідно протестувати мінімум 2 рази, перш ніж виписати.

На умовах анонімності, керівник однієї із українських лікарень зазначив:

«Зараз ми готуємося до можливого спалаху інфекції в Україні – визначаємо ізолятори для можливих хворих. Але у нас немає наборів для тестування на коронавірус, ми навіть не забезпечені захисними пов’язками. Серед рекомендацій: пити теплий чай, постійно дезінфікувати руки, уникати великого скупчення людей».

Наразі в Україні немає достатньої кількості засобів для повного контролю коронавірусу. А дефіцит масок спостерігається навіть у Китаї, який є лідером з їх виробництва. Заради справедливості мусимо зазначити, що приборкати інфекцію не вдається навіть країнам із більш розвинутими системами охорони здоров’я. Небезпека коронавірусу полягає у тому, що його природа малодосліджена, від нього не існує клінічно-перевірених засобів та вакцин. Крім того, через глобалізацію, відкриті кордони та можливість дістатися у будь-яку точку світу, поширення інфекції набуло загрозливих масштабів. Більше того, переважна більшість населення погано проінформована про коронавірус, а решта – відносяться до цього надто легковажно. Тому винуватити українських чиновників та медиків поки зарано та недоцільно.

Але найбільше побоювання викликає поширення коронавірусу у країнах Африки. Цей континент є найбільш вразливим і голова ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєс неодноразово наголошував на цьому. Найбільш підготовлені системи охорони здоров’я у Єгипту, Алжиру, ПАР, Ефіопії та Нігерії, але у цих країнах існує найвищий ризик імпорту коронавірусу через розвинене транспортне сполучення зі світом. У решти країн справи гірші.

У значної частини населення Африки не завжди є доступ до води та їжі, не говорячи по достатнє медичне обслуговування. Навала пустельної сарани, про яку на кожному кроці говорить Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (FAO), загрожує голодом деяким країнам, зокрема Південному Судану.

У сукупності з несприятливою продовольчою ситуацією спалах коронавірусу може спричинити масову загибель людей, адже хвороба, у першу чергу, вражає людей зі слабким імунітетом.

За останніми даними, ризик поширення коронавірусу в Африці залишається низьким, але на континенті працює багато іноземних працівників, які можуть стати суперпоширювачами. У Нігерії коронавірус зафіксували у громадянина Італії, який працював у країні. На даний момент, кілька випадків інфікування та зафіксовано у Алжирі, Марокко та Єгипті. Можливо клімат континенту негативно впливає на життєздатність коронавірусу, а можливо ми просто не знаємо про кількість інфікованих через непроведене тестування?

Підсумовуючи, слід зазначити, що коронавірус став проблемою світового масштабу, оскільки вплинув на усі сфери життя людства: від здоров’я до економіки. Інфекція поширюється світом, кількість інфікованих та загиблих продовжує зростати. Назвати це іншим словом, ніж пандемія, не можна. Можливо запровадження надзвичайної пандемічної ситуації у світі змусить політиків забути протиріччя і об’єднатися у боротьбі проти зарази, а людей відповідальніше ставитися до свого здоров’я та людей навколо.

З іншого боку, якщо подивитися історію, то пост-ефект від глобальних катаклізмів дуже нетривалий і швидко забувається. Інше питання, що рано чи пізно, схожа пандемія може поставити існування людської цивілізації, у її звичному вигляді, під сумнів. Але давайте все таки залишатися оптимістами і робити свій маленький вклад у боротьбу з коронавірусом: ретельно мити руки, використовувати дезінфектори, не відвідувати місця спалаху хвороби (навіть якщо купили квитки заздалегідь, ціни на житло впали і ви не боїтеся ніякої зарази), звертатися до лікарів при проявах хвороби, виконувати розпорядження медиків та уряду, зберігати позитивний настрій.

І пам’ятайте, найбільшим ворогом є не коронавірус, а непоінформованість, паніка та нерозсудливість. 

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: