Через 50 років після закінчення війни В'єтнам ще бореться з наслідками застосування Agent Orange

5 хв на прочитання6 годин тому
В'єтнамський солдат стоїть на варті перед військовим літаком у районі, забрудненому діоксином, під час візиту міністра оборони США Джима Меттіса на авіабазу Б'єн Хоа. Скріншот відео The Associated Press

«Вони стали жертвами двічі: спочатку через війну та її наслідки, а тепер — тому що їх позбавили підтримки».

Сьогодні у В'єтнамі близько трьох мільйонів людей, зокрема безліч дітей, страждають від серйозних проблем зі здоров'ям, пов'язаних із впливом Agent Orange — високотоксичного дефоліанту, який застосовували військові США в роки війни в 60-70-х роках. Про це розповідає Euronews.

30 квітня виповнилося 50 років від дня закінчення В'єтнамської війни — жорстокого і руйнівного конфлікту, який закінчився падінням Сайгона під натиском сил Північного В'єтнаму. Але сьогодні мільйони в'єтнамців, як і раніше, щодня стикаються зі смертоносною спадщиною війни.

Сьогодні близько 3 млн людей, зокрема багато дітей, страждають від серйозних проблем зі здоров'ям, пов'язаних із впливом хімічної зброї, використаної американськими військами, які розпорошили близько 72 млн л дефоліантів, аби знищити рослинність, яку війська Північного В'єтнаму використовували для прикриття.

Більше половини з них становив високотоксичний дефоліант, відомий під кодовою назвою Agent Orange, — суміш гербіцидів, яка, як тепер відомо, спричиняє серйозні проблеми з розвитком плода під час вагітності та проблеми зі здоров'ям у народжених дітей.

Один із постраждалих — 34-річний Нгуєн Тхань Хай. Такі повсякденні завдання, як застібання ґудзиків на сорочці, яку він одягає, коли йде на уроки до спеціальної школи в Данангу, вивчення алфавіту, малювання фігур або складання простих речень, становлять для нього складність.

Хай виріс у Данангу, де розташовувалася американська авіабаза, на якій був розташований склад Agent Orange, шкода від якого зберігається десятиліттями, забруднюючи джерела води та продуктів харчування в таких місцях, як село Хая.

Нгуєн Тхань Хай на уроці в школі, Дананг, 7 травня 2025 року. Фото: АР

«Вплив на людей у В'єтнамі чиниться здебільшого вже в другому, третьому і, можливо, четвертому поколіннях», — каже Чарльз Бейлі, співавтор книги «Від ворожнечі до партнерства: В'єтнам, США та Agent Orange».

За його словами, серед наслідків — вроджені дефекти, важкі інвалідності, фізичні та психічні відхилення.

Дефоліант Agent Orange містить діоксин, один із найнебезпечніших канцерогенів, шкода для довкілля від якого зберігається дуже довго.

В'єтнам уже кілька десятиліть займається очищенням територій від токсичної спадщини війни.

США почали допомагати в середині 2000-х після того, як десятиліттями ігнорували численні докази наслідків застосування Agent Orange. Але тепер ця допомога опинилася під загрозою.

Заклопотаність скороченням програм USAID

Адміністрація Дональда Трампа різко скоротила видатки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), унаслідок чого мільйони жителів В'єтнаму занепокоєні тим, що десятки осередків діоксину продовжують забруднювати 58 із 63 провінцій країни.

У Дананзі, де під час зберігання і транспортування Agent Orange серйозного забруднення зазнала територія американської авіабази, США витратили близько 106 млн євро на очищення, що завершилося 2018 року. Однак у В'єтнамі територія розміром із десять футбольних полів усе ще не очищена від хімікатів.

«Катастрофа із застосуванням Agent Orange принесла біль і страждання приблизно чотирьом мільйонам в'єтнамців. Ми вважаємо, що уряд США і виробники цього токсичного хімікату повинні нести відповідальність і надавати підтримку постраждалим», — каже голова Асоціації жертв Agent Orange у Данангу Нгуєн Ван Ань.

Сильно забруднений Agent Orange ставок на території авіабази в Данангу, 21 травня 2007 року. Фото: АР

Для ветерана війни у В'єтнамі американця Чака Сірсі, який із 1995 року працює над гуманітарними програмами в цій країні, довіра, вибудувана роками, може швидко зруйнуватися.

За його словами, кошти від фінансованих США проектів з усунення спадщини війни отримують люди, визнані «безневинними жертвами».

«Вони стали жертвами двічі: спочатку через війну та її наслідки, а тепер — тому що їх позбавили підтримки», — підкреслює Сірсі.

Природні захисні споруди забруднені

В'єтнам втратив більше половини своїх мангрових дерев, які захищають берегові лінії від штормів. Окрім того, що гербіцид завдав непоправної шкоди значній частині тропічних лісів, він також виснажив запаси поживних речовин у ґрунтах деяких із найуразливіших із погляду зміни клімату регіонів країни.

Протягом десятиліть після закінчення війни влада обгородила такі сильно забруднені ділянки, як аеропорт Дананга, і почала надавати допомогу сім'ям постраждалих, тоді як Вашингтон ігнорував дані про довгостроковий вплив хімічної зброї на здоров'я, зокрема ветеранів війни у ​​самих США.

Сьогодні В'єтнам виявляє жертв Agent Orange, звіряючи сімейну історію, дані про проживання людей зі списком проблем зі здоров'ям.

Влада країни вважає, що наслідки для здоров'я зберігаються протягом кількох поколінь, загрожуючи дітям, онукам і навіть правнукам тих, хто зазнав впливу хімікатів.

Науковці відзначають, що науці ще не вдалося з точністю встановити, як дефоліанти на кшталт Agent Orange впливають на здоров'я людей, як тих, хто зазнав його впливу безпосередньо, так і наступних поколінь.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: