Європейський Союз планує прийняти 16-й пакет обмежень щодо Росії 24 лютого 2025 року. Це буде третя річниця початку повномасштабного вторгнення в Україну. Передбачається, що низка санкцій торкнеться імпорту алюмінію та ЗПГ із Росії, буде введено мито на певні азотні добрива, ще 15 російських банків відключать від системи SWIFT. Також обмеження запровадять на експорт до Росії товарів і технологій подвійного призначення — тих, які можуть використовуватися армією РФ в агресії проти України.
Як розповіла газета Financial Times із посиланням на голову європейської дипломатії Каю Каллас, у Росію заборонять постачати ігрові консолі, зокрема Sony PlayStation та Microsoft Xbox. За її словами, російські військові нібито використовують ігрові приставки для керування дронами на фронті в Україні. Очікується, що санкції поширюватимуться як на компанії, так і фізичні особи, які перепродують обладнання. Deutsche Welle вивчила технічне оснащення російських операторів бойових дронів і поговорила з експертами щодо ефективності санкцій проти експорту до Росії товарів подвійного призначення.
Sony та Microsoft перестали постачати свою продукцію до Росії ще у березні 2022 року на знак протесту проти рішення правителя РФ Володимира Путіна про повномасштабне вторгнення в Україну. Попри це, продукція популярних брендів продовжувала надходити до Росії — через сірий імпорт, який легалізувала влада РФ. Наприклад, на одному з найпопулярніших російських маркетплейсів досі можна придбати останню версію Xbox за 450 євро, Playstation 5 — за 500 євро.
DW вивчила у соцмережах відеокадри з російськими військовими, які керують бойовими дронами. На одному з кадрів видно, що солдат тримає в руках джойстик, подібний до продукції Xbox від Microsoft. Однак у більшості випадків вони використовують пульти керування китайськими брендами. Одна з найпопулярніших моделей — Radiomaster з безліччю стиків. Середня вартість контролера в Росії — 130 євро. Один з російських імпортерів FPV-дронів Михайло (ім'я змінено), який використовує БПЛА в цивільній відеоіндустрії, пояснив DW, що функціонал і чутливість джойстиків від Xbox і Playstation значно нижча за спеціалізовані китайські виробники.
«Можна за бажання їх, звичайно, модернізувати, але навіщо?» — говорить він.
Віртуальний тренінг — єдине найбільш популярне застосування ігрових консолей PlayStation і Xbox, якщо судити з відкритих джерел. Наприклад, продукцію компаній Microsoft і MacOS використовує російський розробник симулятора бойових дронів «Нансир». Серед своїх клієнтів вони вказують військово-промислове підприємство «Алмаз-Антей» та МВС РФ. Утім, в описі обладнання вони мають джойстик Radiomaster.
«Практично на всі Playstation і Xbox можна поставити програмне забезпечення, яке вчило б літати на FPV-дроні. Але джойстики, звісно, менш функціональні, ніж якийсь модуль для управління FPV-дроном», — каже авіаексперт і заступник директора української компанії з виробництва коштів РЕБ Анатолій Храпчинський. При цьому, зазначає він, в ігрових консолях є потужні відеокарти та компоненти — їх можуть використовуватись для обчислень і моделювання у різних військових областях.
«Наприклад, за допомогою набору алгоритмів можна запрограмувати політ кількох дронів», — каже він.
До переліку товарів подвійного призначення, заборонених для ввезення в Росію, належать інтегральні схеми (мікрочипи та напівпровідники), електричні двигуни та генератори, вибухові речовини та компоненти, а також інша спеціальна техніка й електроніка. Формально Китай виконує санкції західних країн щодо Росії, проте деякі китайські компанії вдаються до різних хитрощів, аби приховано постачати товари подвійного призначення через треті країни.
При цьому 2024 року під санкціями США опинилися не менше 42 китайських компаній. Серед них Xiamen Limbach Aircraft Engine Co., Ltd. та Redlepus Vector Industry Shenzhen Co., Ltd. Вони постачали компоненти для російських БПЛА.
Підприємець Михайло пояснив, що понад п'ять років закуповує з Китаю комплектуючі для FPV-дронів, модернізує їх, і поки що жодного разу не стикався з особливими проблемами в постачанні обладнання з КНР.
«Коли у нас почали зростати ціни, то всю "брудну роботу" — наприклад, виготовлення рами — ми перенесли до Китаю. У Росії залишилося лише складання, а фінальна вартість дрону для клієнта навіть знизилася», — каже він.
Серед економістів точаться суперечки, наскільки ефективними є санкції проти Росії. Колишній заступник голови російського ЦБ Сергій Алексашенко, який активно підтримує посилення санкційного тиску, у коментарі DW пояснив низьку ефективність санкцій байдужістю решти світу.
«Санкції роблять товари дорожчими, от і все», — говорить він.
На думку директора Центру дослідження економічної політики економічного факультету МДУ Олега Буклемішева, Росія адаптується до санкцій, хоч це і призводить до зростання витрат.
«Логістика ускладнилася, платежі йдуть обхідними шляхами — це коштує грошей», — говорить він.
Постачання напівпровідників складно повністю закамуфлювати, каже економіст, але додає, що набір інших санкцій йому видається малоефективним.
«Торгові санкції працюють симетрично: що втрачає одна країна, те саме втрачає й інша. На відміну від ігрових консолей, ЗПГ та хімікати — реальні товари, які Європа теж споживає», — каже він. На його думку, зараз виникла ситуація перенасичення санкціями і європейський бізнес уже стикається з наслідками розриву зв'язків із Росією.
«Спробуйте пояснити акціонерам Volkswagen, навіщо компанія пішла з російського ринку, віддавши його китайцям», — говорить Буклемішев.
Частина санкцій, спрямована на обмеження поставок до Росії деяких видів електроніки, працює, зазначає Храпчинський. Він нагадує про дефіцит процесорів, необхідних для виробництва російських Су-35.
«Росія намагається замінити їх, але поки що це не вдається», — говорить він.
У виробництві дронів російські інженери почали використовувати різні компоненти з Китаю — двигуни, антени. Але у разі складнішої техніки, каже Храпчинський, ВКС РФ продовжують використовувати французькі компоненти виробників Thales та Safran, а РЕБ — німецької компанії Rohde & Schwarz. Він посилається на розслідування видань Aerospace global news та The Insider.
Показово, що в 2023 році влада РФ викреслила компанію Rohde & Schwarz зі свого списку санкцій — російським чиновникам дозволили з нею проводити фінансові операції і здійснювати угоди «за винятком дій у галузі військового співробітництва». Компоненти, зазначає Храпчинський, закуповують через треті країни. На його думку, єдиний спосіб зробити санкції ефективнішими — «зобов'язати виробників контролювати кінцевого користувача та вводити жорсткі вторинні санкції проти посередників».
Більше новин читайте на GreenPost.