Боротьба з наркотрафіком по-угорськи: чи допоможе подальше посилення і так драконівських законів?

4 хв на прочитання11 Квітня 2025, 20:32
Фото з відкритих джерел

Радше передвиборча стратегія, ніж ефективний спосіб розв'язання проблеми.

Угорський закон про наркотики і так був одним із найсуворіших у ЄС, але тепер покарання посилять. Це популярні заходи, але експерти впевнені: однією репресивною ковзанкою проблему не вирішити. Про це розповідає Euronews.

Більшість угорців підтримують оголошену владою політику «нульової терпимості» до наркотиків і наркоторговців, за даними останнього опитування Europion.

Тільки 12 % громадян не згодні з цим курсом, у той час як дві третини однозначно за урядовий законопроект, який:

«Війна» з наркотиками та політичні дивіденди

В останні тижні поліція провела низку рейдів під гаслом «війни» з наркотиками. Однак, на думку експерта з наркополітики Петера Саросі, засновника компанії Drogriporter, подальше посилення й без того одного з найсуворіших законів про наркотики в ЄС — це радше передвиборча стратегія, ніж ефективний спосіб розв'язання проблеми.

«Альтернатива є. Існують ефективні профілактичні програми, має сенс інвестувати в лікування людей, які страждають від наркозалежності, має сенс створювати громадські програми. В Угорщині всього цього не вистачає, на це не виділяють гроші», — пояснив Саросі, зазначивши, що дослідження ясно показують: посилення заходів не дає ефекту.

За його словами, те, що відбувається в Угорщині, — це радше приклад кримінального популізму. Подібна стратегія дає змогу залучити голоси виборців, але проблем не вирішує.

Експерт також навів яскравий приклад того, наскільки суворим є чинне законодавство — до прийняття будь-яких поправок.

«Водій, який збив на смерть велосипедиста, може при гарній поведінці вийти на волю через рік або два. А ось ви вирощуєте коноплі, ви можете запросто провести кілька років за ґратами. Якщо когось спіймають за торгівлю наркотиками, він може отримати реальний довічний термін, як терорист, який підірвав дитячий садок», — розповідає він.

Наркокриза в угорській глибинці

Наркозалежність — одна з найпомітніших проблем у найбідніших сільських районах Угорщини, де багато людей вживають дешеві синтетичні наркотики, які завдають максимальної шкоди здоров'ю. Минулого тижня прем'єр-міністр Віктор Орбан відвідав один із таких неблагополучних районів — Південний Хевеш.

«Ви знаєте, що проблема існує, тому що ці наркотики, які вбивають наших дітей і навіть дорослих, продовжують поширюватися. Особливо в цьому районі. І я працюю над тим, аби зупинити це», – заявив він у Тарнажадані.

Декілька жителів села розповідають, що недавні рейди прибрали дилерів із вулиць, і вживання заборонених речовин припинилося.

«Не думаю, що хтось ризикне отримати 10 років за зберігання та продаж наркотиків», – вважає місцева жителька.

Дилери тримають людей у ​​страху

Інші зізналися, що дилери в муніципалітеті все ж таки залишилися, і багатьох вони навіть знають на імена, але говорити про них публічно бояться.

Подібна ситуація спостерігається у багатьох населених пунктах регіону. Один клієнт чорного ринку в Тарнаєрші розповів, що разова доза наркотика, який він зазвичай купує, коштує лише близько тисячі форинтів (2,48 євро). Інший місцевий житель розповів, що зараз у місті з населенням близько 1800 осіб наркотиками торгують одинадцятеро.

Поки одних дилерів затримують і відправляють у в'язницю, їхнє місце швидко приходять нові.

На думку Петера Саросі, проблему наркозалежних, які живуть у бідності, можна вирішити лише за допомогою комплексної програми.

«Вживання наркотиків — це практично симптом у цих бідних маленьких містечках. Це втеча від відсутності перспектив, крайньої бідності, соціальної ізоляції. Якщо ми хочемо щось із цим зробити, ми повинні боротися з першопричиною кризи. У молоді має бути бачення майбутнього, щоб вони могли продовжити навчання та вибратися з крайньої бідності», — зазначив експерт.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: