За шість тижнів до того, як Росія розпочала повномасштабну війну, російські хакери зламали 70 урядових сайтів України. Загалом з початку вторгнення російські хакери здійснили близько 4500 кібератак на Україну, проте більшість із них залишилася непоміченою. Про це йдеться в матеріалі Le Monde.
За словами голови Держслужби спеціального зв'язку та захисту інформації Юрія Щеголя, кількість атак з боку Росії зараз не зменшується, проте їхня якість падає.
Однією з компаній, яка найбільше постраждала від хакерів, стала «Укренерго»: росіяни здійснили понад 350 кібератак протягом кількох тижнів до й одразу після початку вторгнення. Як зазначає Le Monde, це була «стратегія хаосу» — бажання посіяти паніку, не руйнуючи об'єктів.
Директор із цифрової безпеки «Укренерго» Сергій Галаган розповів, що до початку війни компанія планувала перейти з російських мереж на європейські лише у 2023 році. Проте «Укренерго» зробила це лише за один день до вторгнення — 23 лютого 2022-го. Спочатку планувалося, що це буде пробний перехід тривалістю три дні, проте 24 лютого почалося повномасштабне вторгнення, й Україна відмовилася від російських мереж.
З «несподіваним та радикальним сценарієм кібервійни» зіткнувся і телефонний оператор «Київстар», який до останнього не відключав свою мережу на окупованих територіях і стежив за спробами злому у прямому ефірі протягом трьох місяців. Окупаційна «влада» відключила українські мережі, оператор намагався протистояти цьому, проте відновити їх не вдалося.
Відтоді багато мешканців окупованих територій залишаються зовсім без мобільного зв'язку: через війну багато обладнання було знищено, а придбати нове проблематично через санкції.
У конфіденційному звіті однієї із західних країн, на який посилається Le Monde, зазначається, що кібератаки, можливо, не найкраща наступальна зброя.
«Бомбардування, на жаль, залишається набагато швидшими й ефективнішими», — сказано в документі.
При цьому викладач Університету Париж VIII Кевін Лімоньє висловив думку, що через війну Росія стала «першою країною у світі, яка зробила кіберпростір фактором територіального контролю». Гендиректор «Київстару» Олександр Комаров назвав це «новою реальністю кібервійни».
Також ми наводили 7 способів захистити свої чутливі дані в інтернеті.