Більшість (близько 70%) переконані, що війна закінчиться збереженням Криму та анексованих областей України у складі Росії, а 32% чекають на «приєднання інших територій України в майбутньому». Лише 9% кажуть, що всі території повернуться Україні.
Також, переважна більшість росіян (86,7%) готова зазнати продовження війни в Україні протягом найближчих двох років, пишуть росЗМІ з посиланням на дослідження консалтингової групи «Полілог».
При цьому 45% вважають, що війна триватиме від півроку до року, 28% - від року до двох років, 13% - менш як півроку. Тільки 8% припускають, що військовий конфлікт затягнеться від трьох до п'яти років і менше 5% – що він триватиме понад п'ять років.
Також 52% росіян вважають, що війна закінчиться «зміною режиму в Україні на користь Росії», а 38% чекають на «демілітаризацію України». Крім цього, 77% росіян упевнені у зміцненні міжнародного авторитету Росії після закінчення війни.
У перші два роки після війни в Росії нічого не зміниться, вважають 45% росіян. Кадрових змін у російській владі чекають 33% опитаних. Водночас, 54% вважають, що відбудеться «згуртування російського суспільства», а 59% – що Росія відновить відносини з «недружніми» країнами.
Позитивний вплив санкцій на економіку побачив 61% росіян, негативні – 38%. Більшість (72%) говорить про можливості бізнесу, що збільшилися, для розвитку в результаті санкційних обмежень. Про те, що можливості знизилися, говорять 28%.
Водночас, 60% росіян не вірять, що Росія протягом п'яти років після війни залишиться ізольованою від світової економіки. На повернення іноземних компаній, що пішли, чекають 75% росіян.
«Загалом можна зробити висновок, що чим позитивніші очікування результату спецоперації, тим і позитивніший прогноз із соціально-економічного та політичного аспектів майбутнього Росії», – резюмує заступник керівника департаменту спецпроектів «Полілогу» Микита Сетов.
Військовий конфлікт не локалізується в Україні, а представляється війною Росії із Заходом, вважає гендиректор ВЦВГД Валерій Федоров. «Якщо раніше росіяни вважали, що це спецоперація проти України, то тепер вона сприймається як конфлікт Росії та Заходу. Тому зараз вони мають відчуття, що спецоперація – це надовго», – пояснює він.
На його думку, росіяни не розмірковують про майбутнє і не висувають запит «на зміни в політичній системі». Тему майбутнього росіяни обговорюватимуть, коли про неї заговорять перші особи держави, переконаний Федоров. "Поки що всі зосереджені на сьогоднішньому дні, а не на змінах", - підсумував він.
«Коли люди відповідають на питання про те, що буде протягом кількох років після закінчення спецоперації, це не оцінки, а очікування та запити, що випливають із існуючої картини бажаного майбутнього», – зазначає керівник Фонду розвитку громадянського суспільства Костянтин Костін. На його думку, зараз росіяни готові до «консервації» для подолання проблем, але «коли все стане спокійно, громадська думка зрушить у бік запиту на зміни».