Бережи зір змолоду: офтальмолог розповідає про профілактику короткозорості у дітей

3 хв на прочитання08 Серпня 2024, 09:04
Фото з відкритих джерел

Сьогодні Міжнародний день офтальмології.

8 серпня відзначають Міжнародний день офтальмології. Зазвичай лікар-окуліст асоціюється з окулярами, хоча насправді багато фахівців хотіли би, аби їхні пацієнти не потребували корекції зору. Звісно, найлегше запобігати проблемі, ніж намагатися її вирішити. Дитячий офтальмолог Вікторія Красильникова поділилася порадами щодо збереження зору у дітей.

Правило 20-20-20: після 20-хвилинного інтенсивного зорового навантаження дати очам відпочинок не менше 20 секунд, під час якого треба дивитися вдалину на предмети, розташовані на відстані приблизно 6 м.

Правило «трьох двадцяток» особливо слід дотримуватись при активному використанні дітьми різних гаджетів. Ба більше, за останніми даними, для збереження здоров'я очей дітям рекомендується щоденна прогулянка протягом щонайменше 1-2 годин, особливо навесні та влітку на свіжому повітрі.

Та попри зусилля лікарів і батьків дітей (правильна посадка під час читання, добре обладнане місце для навчання вдома тощо) не завжди вдається досягти успіху у профілактиці короткозорості у дітей. Величезне значення має розуміння самої дитини та її активна участь у цьому процесі. Саме тут виходить на перший план просвітня робота, яка спрямована на те, щоб пояснювати дитині практично з дитинства, що до органу зору треба ставитися як до великого дару, а не використовувати його як «повсякденний гаджет».

Безумовно, найбільш ефективним методом для збереження зору й уповільнення процесів, що призводять до короткозорості, є зміна виду діяльності та можливість відпочинку очей. Наприклад, дитина робить уроки, через 30 хвилин у неї перерва на відпочинок. Але це не означатиме час у телефоні. Перерва передбачає зміну зорового навантаження на іншу діяльність. До речі, фізична активність — добрий засіб профілактики розвитку короткозорості.

Книга, телефон чи планшет? Що ж до впливу на здоров'я очей усіляких гаджетів, більше значення має неправильний розподіл зорового навантаження, зокрема використання їх у темряві.

Якщо раніше нас лаяли за читання під ковдрою книжок, то тепер діти під ковдрою, щоб не бачили батьки, читають із телефонів чи планшетів.

Книги, особливо для дітей молодшого віку, випускаються згідно з вимогами, які передбачають певне розташування тексту, його шрифт, контрастність, відстань між рядками, білизну та яскравість паперу. На жаль, у гаджетах цього немає. Через це на макулярну зону (центральна зона сітківки, яка відповідає за чіткість зору) припадає велике навантаження. Що більше воно триває, то триваліший за часом макулі потрібен відпочинок.

До речі, найшкідливішим у цьому плані є телефон, оскільки немає можливості збільшити дрібний шрифт. Навіть десятидюймовий екран планшета робить менше шкоди.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: