Під час наради в НАЕК "Енергоатом" керівники підкомітету з питань ядерної енергетики і ядерної безпеки обговорили поточні питання. Більшістю голосів було вирішено, що атомний сектор потребує уваги з боку влади та створення робочої групи за участі представників НКРЕ КП, Мінекоенерго та учасників електроенергетичного ринку. Ця група має займатись вирішенням кризових ситуацій, які виникають у секторі.
Зараз вже підготовлено низку законопроєктів, які допоможуть врегулювати заборгованості на енергетичному ринку та підтримають безпеку використання ядерної енергії, передає GreenPost за інформацією Electrovesti. Але для повноцінного контролю робоча група також зможе спостерігати за розглядом пропозицій у Верховній Раді і за необхідністю вносити корективи.
Під час наради керівник підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки ВР України Остап Шипайло повідомив, що до Кабміну та Міненерго ще не передано документ, яким підкреслюється важливість захисту коштів фінансового резерву, призначеного для зняття з експлуатації ядерних установок, від інфляції, ухвалення якого вимагається умовами Гарантійної угоди з ЄБРР.
Керівник НАЕК «Енергоатом» Павло Павлишин повідомив, що наразі існує декілька проблем, серед яких основна – це механізм ПСО і платоспроможність ДП «Гарантований покупець». Останні заборгували компанії 2,8 млрд гривень, а лютий додасть до боргу ще 1,8 млрд гривень. Тобто за продану електроенергію "Енергоатом" отримав лише половину коштів. Це все призвело до дефіциту коштів в компанії на виконання виробничої програми, що призведе до отримання штрафів від постачальників та підрядників, якщо ситуація не вирішиться.
"Це означає, що Компанія отримає штрафні санкції від постачальників і підрядників у вигляді величезної пені, а якщо ситуація терміново не вирішиться, то вже в березні ми не будемо мати коштів на сплату податків і заробітної плати", - сказав Павло Павлишин.
Також невиконання платіжних зобов'язань призведе до порушення безпеки за рахунок не виконаних своєчасно робіт по ремонту енергоблоків. Наприклад, ЗАЕС-5 в травні використає свій ліміт терміну експлуатації.
Нагадаємо, що атомна енергія є найбільш затребуваною в нашій країні, але АЕС вкрай зношені і потребують не просто ремонту, а капітальної доробки. Станції недоотримують значної кількості необхідних для ефективного утримання інвестицій.
Нещодавно Україна спільно з Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ) підготувала Інтегрований план підтримки фізичної ядерної безпеки на 2019-2021 роки. Він був представлений на конференції Міжнародного агентства з атомної енергії з фізичної ядерної безпеки