Україну в 2025 році, ймовірно, знову очікує аномальне за погодними критеріями літо. Синоптики попереджають про високу ймовірність гідрологічної посухи, що може спровокувати пожежі в екосистемах. Окрім цього, на тлі спеки не виключені так звані кліматичні удари у вигляді сильних гроз, граду, злив та шквалів.
Фахівці застерігають, що вже зараз в країні фіксуються передумови до небезпек прийдешнього літнього сезону, про це пише Сім днів із посиланням на OBOZ.UA. Кандидатка географічних наук Віра Балабух з Українського гідрометеорологічного інституту НАН України зазначила, що вже спостерігаються фактори, які підвищують ризик виникнення масштабних пожеж навесні та влітку.
За словами науковиці, багато водойм в Україні зазнають пересихання. Малі річки поступово зникають, а великі перебувають у стані маловоддя. Ситуацію погіршує зникнення боліт, які раніше слугували природним джерелом живлення для річок. Також на ситуацію негативно вплинула відсутність достатнього снігового покриву взимку, який зазвичай поповнював водні ресурси. Усі ці фактори призводять до гідрологічної посухи.
«Знижується рівень підземних вод, зникає вода у колодязях. І це стосується не тільки південних, але вже й північних регіонів України, навіть Полісся, яке ще недавно було зоною з надлишковою вологою», – наголосила Віра Балабух.
Вона додала, що в Миколаївській та Херсонській областях вже зараз існують серйозні проблеми не лише з наявністю питної води, але й з її якістю. Тому забезпечення України водними ресурсами стає стратегічним завданням, яке потребує пильної уваги на державному рівні.
За попередніми прогнозами, перехід до літніх температур може відбутися вже у травні. За відсутності значних вторгнень холодного повітря, на тлі +20… +25 °С в Україні очікуються інтенсивні погодні процеси. Оскільки Україна розташована в помірних широтах, для літнього та зимового періодів характерні коливання температур.
Начальниця відділу метеорологічних прогнозів Укргідрометцентру Наталія Голеня розповіла, що у квітні-травні в Україні майже щороку спостерігаються заходи арктичного повітря з півночі, що призводить до зниження нічної температури до 0° або навіть до мінусових значень.
За її словами, з настанням стійкого тепла і підвищенням температурного фону до +20… +25 °С, у разі переміщення атмосферних фронтів, в країні можна очікувати активного розвитку конвективних хмар. За такого сценарію можливі сильні грози, випадіння граду, зливи, а також небезпечні шквальні вітри.
Метеоролог також додала, що інтенсивність та частота небезпечних погодних явищ, зокрема граду, в Україні мають тенденцію до зростання. Це пов’язано зі змінами клімату, що призводять до більш різких перепадів температур між різними повітряними масами.
«Якщо брати за багато років, то температурний режим стає вищим. А чим він вищий, відбувається зміна повітряної маси з гарячої розжареної. Її змінює холодна або прохолодна повітряна маса влітку. Тому цей процес буде відбуватися», – підсумувала Наталія Голеня.
Більше новин читайте на GreenPost.