Так звана холодова алергія (алергія на холод), або холодова кропив`янка, за типом реакції організму є ідіосинкразією — відповіддю на неспецифічний подразник без залучення імунної системи та утворення антитіл. Про це розповідає сайт allergy.org.ua.
Головним проявом холодової алергії є шкірна реакція, яка з’являється протягом декількох хвилин або через декілька годин після впливу холоду. Вважається, що в холодну пору року ця реакція може спостерігатися при зниженні температури вже до +4 °С.
Крім низької температури, спричинити алергію на холод можуть:
Симптоми алергії на холод: від висипів до смерті
Характерні прояви алергії на холод — червонуваті, зазвичай сверблячі пухирці діаметром від 7 до 30 мм.
Ці пухирці утворюються через те, що як відповідь на холод в організмі швидко вивільняються гістамін та еозинофіли (тип лейкоцитів, які часто беруть участь в алергічних реакціях).
Найчастіше холодова алергія зустрічається у дітей та молодих жінок — через вразливість та тонкість їхньої шкіри.
На холод часто реагують і люди, у яких вже є інша алергія, наприклад, на пилок, побутовий пил.
Усі ці прояви втрачають інтенсивність по мірі зігрівання шкіри. При цьому кожен епізод може тривати близько двох годин.
Найгірші реакції, як правило, відбуваються при впливі холоду на всю шкіру, наприклад, під час купання в холодній воді. Холодову кропив’янку може викликати і швидке охолодження, коли людина виходить з басейну чи водойми навіть у теплий день.
Якщо холодова алергія є у донора, вона може розвинутися у людини, якій перелили донорську кров.
Особливо різкою може бути реакція організму, якщо людина нещодавно перенесла інфекційне захворювання, наприклад, ГРВІ, вірусний гепатит, має хронічні тонзиліт, отит, карієс, холецистит, глистову інвазію чи лямбліоз.
Під час та після інфекційних вірусних захворювань, зокрема таких, як мононуклеоз та мікоплазма, вплив холоду може викликати анемію (від руйнування еритроцитів).
Холодова алергія може становити реальну загрозу життю, якщо проявляється задухою внаслідок ангіоневротичного набряку гортані, викликаного холодною їжею або напоями, анафілактичним шоком.
Відчувши шок під час купання у холодній воді, людина може потонути.
Профілактика алергії на холод
За даними Американського національного інституту охорони здоров’я, приблизно в 50 % випадків симптоми холодової алергії покращуються або вона повністю зникає протягом шести років.
Допомогти полегшити перебіг захворювання або повністю його позбутися може дотримання таких правил:
Також ми розповідали про техніку безпеки купання на Водохреще: радить кардіолог.