Активісти виявили, що уряд відмовився від ядерної енергетики ще 2 місяці тому

4 хв на прочитання07 Травня 2020, 10:07
З відкритих джерел

На користь вугільної генерації Ахметова

Обмеження роботи атомних електростанцій на користь вугільних ТЕС було реалізоване ще два місяці тому – задовго до відповідного формального рішення уряду. Це обмеження було здійснене непублічно і не афішувалося. Про це йдеться у дослідженні екоактивістів ГО «Save Dnipro» Ірини Черниш і Павла Ткаченка.

За словами активістів, ще два місяці тому Україна відвернулася від курсу на розвиток «зеленої» енергетики і кліматичну нейтральність.

«Ми проаналізували динаміку використання теплової (вугільної) та атомної генерації в енергетичній системі України за останні два місяці та прийшли до невтішних висновків. Схоже на те, що Україна розвертається на 180 градусів від запланованого “зеленого енергетичного переходу” та за рахунок зупинення атомних електростанцій (АЕС) все більше навантажує найбруднішу вугільну генерацію, яка на 80% сконцентрована в руках однієї корпорації – ДТЕК Ріната Ахметова», - пишуть вони.

Так, Южно-Українська АЕС почала суттєво знижувати вироблення електроенергії з 28 березня. 10 квітня був зупинений енергоблок №1, але через 5 днів його запустили знов. І одразу повністю зупинили енергоблок №2. Тож, ще 8 березня станція давала до ОС 3000 МВт, тоді як з 15 квітня і аж дотепер – вдвічі менше.

Та сама картина спостерігається і на Запорізькій АЕС. Ще на початку березня – з потужністю у 4000 МВт, а вже з 1 травня станція виробляє не більше за 2000 МВт, послідовно знизивши потужності 5 та 2 енергоблоків, а потім зупинивши енергоблок №4. Щоправда, 15 квітня був запущений енергоблок №6. Тож, відмічаємо падіння виробництва вдвічі.  

Отже, вже починаючи з кінця березня до об’єднаної системи від цих двох АЕС не надходить 3000 МВт електричної енергії. При цьому, баланс системи відбувся зовсім не за рахунок інших АЕС, а за рахунок вугільних ТЕС Ахметова.

ДТЕК Запорізька ТЕС, починаючи з 10 квітня, щодня балансує, піднявши спочатку потужність вдвічі – з 200 до 400 МВт, та навантажуючи блоки до 900 МВт.

ДТЕК Криворізька ТЕС також з кінця першої декади березня почала активно балансувати в системі, збільшуючи потужність зі 100 до 300 МВт.

На ДТЕК Курахівська ТЕС режим роботи блоків “старт-зупинка” з березня розганяє станцію зі стабільних 150 МВт аж до 750 та навіть вище 800 МВт.

Ще одна станція корпорації ДТЕК – Ладижинська ТЕС до 13 квітня працювала у відносно стабільних 220-280 МВТ, тоді як потім станцію почали навантажувати до більше ніж 700 МВт, балансуючи неймовірними для ТЕС потужностями до 500 МВт.

ДТЕК Луганська ТЕС несе переважно стабільне та відносно невелике навантаження до 200 МВт.

Тоді як ДТЕК Придніпровська ТЕС вже з першої декади квітня активно балансує додатковими близько 300 МВт.

«Проаналізувавши роботу АЕС та ТЕС за період 60 діб, ми приходимо до висновку, що зупинка більше, ніж 2000 МВт потужностей АЕС відбулася задовго до затвердження нового Прогнозного енергетичного балансу на 2020 рік. Тоді як ТЕС почали нести балансуюче навантаження, запускаючи енергоблоки, які на відміну від європейських не оснащені сірко та азотоочисткою, а подекуди навіть електричними фільтрами, які мають вловлювати дрібнодисперсний пил», - пишуть екологи.

Вони стверджують, що ТЕС є найбруднішим і найдорожчим видом енергетичних станцій.

«Отже, ми спостерігаємо ніщо інше як відмову України від курсу на декарбонізацію та повне нехтування принципами та цілями, що були закладені в Концепцію зеленого енергетичного переходу, підготовленого Мінекоенерго в 2020 році», - підсумовують активісти «Save Dnipro».

Нагадаємо, нещодавно у Мінекоенерго прийняли рішення щодо тимчасового закриття трьох енергоблоків українських АЕС. У міністерстві пояснюють це необхідністю балансу енергосистеми. Водночас критики цього рішення стверджують, що система «балансується» під олігарха Рината Ахметова та його структури вугільної і відновлювальної енергетики. І Прем'єр Шмигаль, і в.о. міністра Буславець працювали раніше в енергохолдингу Ахметова ДТЕК.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: