Догори
Дати відгук

3 травня – Всесвітній день свободи преси

Україна посідає передостаннє місце в категорії безпеки журналістської діяльності.

2 хв на прочитання03 Травня 2024, 09:14
Сьогодні 3 травня Всесвітній день свободи преси Сьогодні 3 травня Всесвітній день свободи преси
Поділитись:

Всесвітній день свободи преси, який відзначається щорічно 3 травня, є святом, яке ставить на перший план важливість свободи слова та незалежності ЗМІ. Це також час для наголосу на ролі свободи преси у підтримці демократії та прав людини.

Початки цього свята сягають 1993 року, коли Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй вирішила встановити Всесвітній день свободи преси з метою підвищення уваги до проблем, пов'язаних із свободою преси та безпекою журналістів по всьому світу.

Свобода ЗМІ в Україні за минулий рік значно покращилася. І це при тому, що країна перебуває у воєнному стані та бореться за саме своє право на існування. Так, у відповідному індексі Україна піднялася одразу на 27 сходинок та посіла 79 місце. 

Як пояснюють самі укладачі індексу, це відбулося через економічну стабілізацію більшості ЗМІ в країні та зменшенням впливу на журналістику олігархів. Для розуміння, сусідами України по списку стали південноамериканський Еквадор та африканські Республіка Конго і Малаві, які у індексі нижче. Що цікаво, свобода преси у нашій країні вища, ніж у європейській Мальті, яка посіла 84 місце.

Обходять нашу державу такі країни як Гвінея-Бісау та Грузія, яких не можна назвати еталоном свободи журналістики. Держава-терористка ж посідає в індексі заслужене 164 місце (із 180). Перші сходинки списку займають європейські країни: Норвегія, Ірландія, Данія та Швеція. Німеччина же, через рекордну кількість нападів на журналістів, опустилася на 21 сходинку. 

У той же час, Україна посідає передостаннє місце в категорії безпеки журналістської діяльності, зі зрозумілих причин. Відповідно до даних проєкту «[REC]вієм», з 24 лютого росія вчинила в Україні понад 505 злочинів проти журналістів та медіа. Від початку вторгнення в Україні було вбито 50 вітчизняних та зарубіжних журналістів, з яких дев’ять – під час виконання редакційних завдань, 12 – під час обстрілів та окупації українських міст, а решта загинули в лавах ЗСУ.

Це свято нагадує нам про важливість того, щоб журналісти могли працювати без перешкод та обмежень, інформуючи громадськість про події та проблеми. Також воно підкреслює потребу в захисті журналістів, які ризикують своїм життям та свободою, щоб нам донести до нас інформацію.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко