24 лютого діти просто не пішли до школи. Звісно, про який навчальний процес могло йтися, коли було незрозуміло, що буде з Україною. Проте за два тижні школи знову запрацювали — дистанційно, з перебоями через численні тривоги та перебої з електрикою й інтернетом, але все-таки запрацювали. Але багато де навчальний рік завершився останніми дзвониками та випускними балами із фотосесіями на тлі зруйнованих шкіл.
ЗНО спростили, ДПА скасували, але ось після тривожних і сповнених надій канікул знову незабаром 1 вересня. Як же вчитимуться українські діти в 2022/2023 навчальному році?
Рішення прийматимуться на місцевому рівні — адже дуже відрізняється ситуація, наприклад, у Харкові й у закарпатських селах.
«В умовах війни обласні військові адміністрації та засновники закладів освіти повинні приймати рішення, що необхідні для збереження життя та здоров’я всіх учасників освітнього процесу», — наголошують у МОН.
Перша вимога часу до очного навчання — наявність бомбосховища: про очну чи бодай змішану форму навчання може йтися лише в тих школах, де наявне укриття, котре пройшло всі перевірки ДСНС, військових тощо.
Оскільки в більшості міських шкіл укриття не розраховані на таку кількість учнів, то зазвичай цю проблему було вирішено рішенням про навчання в 2-3 зміни або ж змішаним навчанням: наприклад, перший тиждень молодша школа вчиться очно, а середня дистанційно, другий – навпаки.
Урочистих лінійок у звичному форматі 1 вересня не буде — а подекуди й саме 1 вересня «пересунуть» на день раніше чи пізніше, щоб збити росіян із пантелику.
Із першого дня учні в школі повинні мати торбинку для екстреної ситуації — після оголошення тривоги саме цю торбинку, а не шкільний рюкзак, дитина має взяти з собою в укриття. У торбинці мають бути:
Після того, як пролунає сигнал «Повітряна тривога», вчителі мають негайно вирушити з учнями до укриття. У разі невиконання їм загрожуватимуть адміністративні штрафи.
Таким буде старт навчального року, однак у процесі вноситимуться корективи залежно від того, як змінюватиметься ситуація і які слабкі місця обраної стратегії виявить практика.
Також ми розповідали про дієту школяра: як допомогти дитині адаптуватися до великих навантажень у школі.