Біоенергетика подає сигнал SOS

5 хв на прочитання03 Червня 2020, 14:12

Вже майже 8 місяців тривають перемовини Уряду і інвесторів щодо ситуації з проєктами на відновлюваних джерелах енергії (ВДЕ). Весь цей час сектор біоенергетики був спостерігачем і заручником цієї ситуації. Проте ситуація не вирішується, а тільки погіршується: протягом останніх трьох місяців рівень оплати ДП «Гарантований покупець» виробникам електричної енергії з біомаси та біогазу за відпущену електроенергію становив в середньому близько 5% на місяць. Такий рівень оплати для проєктів, що виробляють електричну енергію з вітчизняної сировини - біомаси та біогазу, є критичним, оскільки паливна/сировинна складова зазначених проєктів складає близько 60%.

Вважаємо, що за таких умов, біоенергетичні проєкти перебувають у дискримінаційному положенні, порівняно з іншими виробниками електричної енергії з ВДЕ, що отримують енергію з «безкоштовних» сонця і вітру. На сьогодні вже подано ряд судових позовів до виробників електричної енергії з біомаси та біогазу щодо стягнення заборгованості за несплату за поставлене паливо/сировину.

Хочемо підкреслити, що проблеми фінансової незбалансованості ДП «Гарантований покупець» при виплаті за зеленим тарифом виникли точно не із-за біоенергетики. Відтак, у 2019 році 61% виплат по зеленому тарифу отримали СЕС, для порівняння на станції на біомасі та біогазі припало лише 7% виплат.

Встановлена потужність, вироблена електроенергія, розподіл виплат за зеленим тарифом за видами відновлюваної генерації в Україні в 2019 р.

Відповідно до затвердженого Урядом і узгодженого з Енергетичним співтовариством Національного плану дій з відновлюваної енергетики, до кінця 2020 року передбачається встановлення сонячних потужностей в обсязі 2 300 МВт. Проте, на кінець першого кварталу 2020 року в країні було встановлено вже 5576,3 МВт сонячних потужностей. Для порівняння, сумарна потужність біомасових і біогазових електростанцій досягла 98,6 МВт, що майже в сім разів менше запланованої цілі.

ТЕЦ компанії «Югенергопромтранс», м. Переяслав

Також доречним буде розвіяти міф про самі високі зелені тарифи в Україні. Принаймні, це точно не так для електроенергії з біомаси і біогазу. Україна знаходиться на 13 місці серед 15 країн ЄС, що використовують зелений, як засіб стимулювання виробництва електроенергії з біомаси і біогазу. У нас один з найнижчих тарифів для сектору біоенергетики серед країн ЄС.

Можливі екологічні та соціальні наслідки

Якщо проблема неплатежів з боку ДП «Гарантований покупець» не вирішиться найближчим часом, біоенергетичні проєкти будуть змушені зупинити свою роботу. Це, у свою чергу, призведе до ряду негативних екологічних та соціальних проблем, що може спричинити незадоволення населення:

Слід зазначити, що не вирішення проблеми заборгованості ДП «Гарантований покупець», тягне за собою також підвищення ймовірності подачі судових позовів проти України в міжнародні суди, що погіршуватиме інвестиційну привабливість економіки України.

Біогазовий комплекс на Вінницькій птахофабриці, МХП Еко Енерджи

Переваги біоенергетичних проєктів

ТЕС/ТЕЦ на біомасі і біогазі мають ряд важливих переваг, порівняно з іншими об’єктами ВДЕ:

Позачергове засідання Біоенергетичної асоціації України з приводу неплатежів в секторі, 2 червня 2020 р.

Як виправити ситуацію

Через перелічені причини біоенергетичні проєкти не можуть чекати оплати заборгованості до кінця 2021, як це передбачається поточною версію меморандуму, і потребують окремого відношення до них в меморандумі. Наше бачення виходу з кризової ситуації:

  1. Якнайшвидше погасити заборгованість ДП «Гарантований покупець» перед виробниками електричної енергії з біомаси та біогазу на рівні, який би, принаймні, покривав паливну/ сировинну складову тарифу (в середньому 60% від щомісячних планових платежів) з метою створення рівних умов для всіх учасників ринку;
  2. Відокремити виплати станціям на біомасі та біогазі, які працюють на українській сировині 24/7 і не потребують додаткового балансування, від СЕС, що найбільше впливають на заборгованість ДП «Гарантований покупець» перед виробниками електричної енергії з альтернативних джерел;
  3. Забезпечити пріоритетність розрахунків ДП «Гарантований покупець» для об’єктів ВДЕ, які виробляють електроенергію із біомаси та біогазу.

Редакція може не розділяти позицію автора та не несе відповідальності за озвучені у блогах цифри і факти

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: