Смертність від ВІЛ у світі знижується, але в Україні тенденція зворотна — чому так відбувається і що можна вдіяти

4 мин на прочтение01 Декабря 2024, 11:34
Зображення згенеровано ШІ

1 грудня — Всесвітній день боротьби проти СНІДу.

1 грудня — день, коли весь світ згадує про боротьбу з однією з найскладніших глобальних проблем — СНІДом. Від моменту першої реєстрації хвороби в 1981 році ми пройшли важкий шлях. Тоді, коли СНІД став всесвітньою загрозою, людство не знало, як протистояти цьому вірусу. Лише в 1983 році був відкритий вірус, що викликає СНІД, і з того часу розпочалася важлива боротьба.

Спочатку не було ані ліків, ані надійних методів профілактики, і багато хто вважав цю хворобу вироком. Однак завдяки науковим дослідженням, міжнародним ініціативам і медикаментозним досягненням, таких як антиретровірусна терапія, боротьба з вірусом значно просунулася. Сьогодні завдяки прогресу у лікуванні і профілактиці люди з ВІЛ можуть жити повноцінним життям, а знижені темпи захворювання дають надію на остаточну перемогу над СНІДом. Але завжди залишається потреба в інформації, підтримці та нових рішеннях для остаточного подолання цієї хвороби в усьому світі.

З 2010 по 2021 рік показники захворюваності та смертності від ВІЛ у світі скоротилися. Число нових випадків зараження впало майже на 22 %, а кількість смертей — майже на 40 %, випливає із дослідження американського Інституту оцінки здоров'я (IHME). У 2021 році показники впали до 1,65 млн і 718 тисяч відповідно. За словами науковців, причина позитивної динаміки — покращення ситуації з ВІЛ у країнах Африки й у Південній Азії.

Водночас погіршилася ситуація у країнах Східної Європи та Центральної Азії, де кількість смертей від ВІЛ у сукупності зросла на 10,4 %, у 2021 році там померло 28,3 тис. людей, пише The Lancet. Східна Європа та Центральна Азія – єдиний регіон, де зростає смертність від ВІЛ. Це багато в чому пов'язане зі стигмою та дискримінацією, зокрема з боку лікарів, розповідає Deutsche Welle.

У Східній Європі та Центральній Азії 93 % нових випадків зараження ВІЛ припадають на Росію, Україну, Узбекистан і Казахстан. Це дані Об'єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу (UNAIDS). Напередодні 1 грудня — Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — вона випустила нову доповідь про ситуацію у світі. Доповідь показала, що це єдиний регіон, де поряд зі зростанням нових випадків зараження зростає і смертність, пов'язана із ВІЛ. Кількість нових випадків у 2023 році, порівняно з 2010-м, збільшилась на 20 %, смертей — на 34 %.

«У регіоні високий рівень стигми та дискримінації, це ускладнює доступ до медичної допомоги», — говорить керівник адміністрації UNAIDS Махеш Махалінгам. За його словами, проблема часто полягає в тому, що люди або не знають про свій статус, або дізнаються про нього надто пізно, або припиняють приймати терапію.

«Люди відчувають, що їх можуть присоромити за їхній ВІЛ-статус, це ускладнює доступ до медицини. Ви не підете за допомогою туди, де вас не поважають і де ви можете зазнати стигматизації», — уточнює Махалінгам.

Найбільша кількість людей із ВІЛ у регіоні — у Росії, проте Україна є європейським лідером, і проблема стигматизації людей із ВІЛ/СНІД у нашій країні залишається гострою. Стефанію Хрідіну вдочерили в Нікополі, коли їй було 11 років — з цього ж віку вона знає, що у неї ВІЛ. Їй сказали: мабуть, передався від кровної матері — дівчина її не знає.

«Прийомний тато нормально ставився до мого статусу, а мама тільки за нього тримала себе в руках, а так давала мені окремий посуд і все окреме взагалі», — згадує Хрідіна. У 18 років вона прийшла на медкомісію у місті Дніпро — там один із лікарів, за її словами, заявив: «Спідозним тут не місце». Нині Стефанії 23 роки, до лікарів в Україні вона з того часу не зверталася.

Центр громадського здоровʼя України наводить статистичні дані. Так, в Україні під медичним наглядом перебувають 137 тисяч громадян, які живуть з ВІЛ. 87 % із них отримують антиретровірусну терапію — 95 % мають невизначальний рівень вірусного навантаження. Тобто завдяки лікуванню рівень ВІЛ в крові цих людей настільки низький, що вірус не передається статевим шляхом.

Тестування, профілактика та лікування в Україні надаються на безоплатній основі для всіх. Вчасна діагностика вірусу ВІЛ дозволяє взяти його під контроль і жити активним життям.

Інтерактивна мапа закладів, де можна отримати послуги тестування на ВІЛ, доступна за цим посиланням.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Поделиться: