Зимові запаси перевищено: європейські газосховища майже повністю заповнені

3 мин на прочтение01 Ноября 2024, 20:48
Зображення згенеровано ШІ

«Це дає нам можливість продовжити відмову від імпорту московитського викопного палива».

Газові сховища Європейського Союзу заповнені на 95 %, що перевищує встановлений державами-членами цільовий показник. Про це повідомив офіційний представник Єврокомісії Тім Макфі у четвер, 31 жовтня.

«Це дає нам можливість зберегти стабільні постачання та ціни майбутньої зими, а також продовжити відмову від імпорту московитського викопного палива», — прокоментувала ці дані єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон.

Дані асоціації Gas Infrastructure Europe свідчать, що станом на 29 жовтня заповненість європейських газосховищ склала 95,22 %. Ідеться про понад 100 млрд кубометрів газу, що становить приблизно третину річних потреб ЄС.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну країни ЄС домовилися, що щороку до 1 листопада сховища газу в країнах-членах ЄС мають бути заповнені на 90 %. «Нова газета. Балтія» додає, що на той момент обсяг постачання російського газу загалом становив 40 % від загальної кількості газу, що споживається країнами ЄС. А для окремих країн ще більше — наприклад, у 2019 році на Німеччину припадала чверть експорту всього російського газу до Європи.

Енергетична криза з небаченим злетом цін на енергоресурси почалася ще в пандемію COVID-19. Із початком повномасштабного вторгнення в ЄС почали терміново відмовлятися від російського трубопровідного газу як одного з основних джерел фінансування війни для Росії. Ціни на газ на світових біржах пішли вгору. Наприкінці серпня 2022 року вартість газу на Title Transfer Facility (TTF), що веде європейський хаб, перевищила 300, а в якийсь момент і 350 євро за мегават-годину (МВт-год). Уряди європейських країн серйозно побоювалися блекаутів і проблем із забезпеченням теплоенергії в зимові місяці та намагалися заповнити сховища, що називається, під зав'язку, щоб контролювати ситуацію. Населенню та промисловим споживачам у країнах ЄС надавалася допомога з оплати рахунків, що злетіли, за тепло та електрику.

Заходи економії через високі тарифи на теплоенергію і м'якіша зима дозволили ЄС вийти з очікуваної кризової зими навіть із повнішими запасами газу, ніж зазвичай (на той момент у газосховищах перебувала і деяка кількість російського газу). У середньому рівень заповненості газосховищ після закінчення сезону складав 56 %. А попит на газ загалом скоротився на 15-20 %.

І тенденція до скорочення попиту на газ у Європі та падіння цін триває. На початок 2024 року газові контракти торгувалися за цінами в 10 і більше разів дешевше за рекордні піки серпня 2022 року.

Країнам Євросоюзу вдалося знизити залежність від російського природного газу шляхом диверсифікації постачання, каже Яніс Калейс, керівник Оптових енергетичних операцій латвійського енергоконцерну Latvenergo. За його словами, основні постачальники природного газу до ЄС — це Катар, Норвегія та США.

Водночас не всім країнам ЄС вдалося відмовитися від імпорту природного газу, й у доповіді Єврокомісії про стан енергетики, опублікованій 11 вересня, йдеться про те, що частка споживання російського газу в ЄС впала з 45 до 18 %.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Поделиться: