Місяць, імовірно, на 80-180 млн років старший, ніж вважалося раніше. Це виявили дослідники з США, Франції та Німеччини. Як пишуть науковці в журналі Nature, 4,35 млрд років тому приливний ефект Землі значно розігрів Місяць. Це спричинило просочування великої кількості магми з надр на поверхню. Вік більшості зразків гірських порід із поверхні Місяця відображає охолодження цієї магми, а не формування Місяця. Про це розповідає Die Zeit.
Невдовзі після утворення молодої Землі, близько 4,5 млрд років тому, небесне тіло розміром як Марс — Тея — зіткнулося із Землею. Зіткнення катапультувало в космос велику кількість розпеченої породи з кори та мантії двох небесних тіл — із цих залишків планетарної катастрофи утворився Місяць.
Зразки породи, доставлені на Землю астронавтами «Аполлона» та низки безпілотних місій, дозволили оцінити охолодження поверхні Місяця і, відповідно, його вік у 4,35 млрд років. Однак дослідники також виявили в місячній породі кристалічні включення, відомі як циркони, які були старішими. Це викликало сумніви щодо передбачуваного віку Місяця.
Френсіс Німмо з Каліфорнійського університету, Торстен Кляйне з Інституту Макса Планка з дослідження Сонячної системи й Алессандро Морбіделлі з Університету Сорбонни тепер представили рішення цієї дилеми. Новоутворений Місяць спочатку рухався по високо еліптичній орбіті дуже близько до Землі. У цьому процесі супутник Землі пройшов через фазу дуже сильних приливних сил, які розігрівали його надра, транспортували магму до поверхні й таким чином викликали видиме омолодження.
Міркування трьох дослідників тепер дають вік Місяця від 4,43 до 4,53 млрд років. За словами науковців, це також набагато краще узгоджується з динамічними моделями формування планет у Сонячній системі.
Більше новин читайте на GreenPost.