26 квітня – Міжнародний день памʼяті про Чорнобильську катастрофу

2 мин на прочтение26 Апреля 2024, 10:30

Процес осмислення того, що відбулося в Чорнобилі у 1986-му, триває.

26 квітня 2024 року відзначаються 38-і роковини аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала найбільшою в історії катастрофою в ядерній енергетиці. Аварія забрала життя тисяч людей і завдала непоправної шкоди екології Європи. З того часу в цю дату в Україні щороку вшановують усіх людей, хто загинув чи постраждав від цієї катастрофи, а також шанують ліквідаторів наслідків аварії.

Процес осмислення того, що відбулося в Чорнобилі у 1986-му, триває. Ці памʼять і розуміння важливі не тільки для України. Вони важливі для всього світу. З 2017 року документи Національного архівного фонду, які стосуються аварії на Чорнобильській АЕС, включені до міжнародного реєстру програми ЮНЕСКО «Памʼять світу».

Аварія на Чорнобильській АЕС викликала катастрофічне забруднення навколишнього середовища. Територія міста Прип'ять досі вважається непридатною для життя. Аварія сильно підірвала довіру громадськості до ядерної енергетики. З 1986 по 2002 рік у світі не було побудовано жодної атомної електростанції.

Точне число жертв аварії встановити не вдалося, оскільки багато людей вмирали через роки. За приблизними розрахунками, від аварії на ЧАЕС померло близько 4000 осіб. 30 співробітників АЕС померло в перші дні і тижні аварії, ще сотні тисяч людей померли в наступні кілька років від онкологічних захворювань і променевої хвороби.

Чорнобильський заповідник

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник — найбільший в Україні. Його площа 2200 м2, а це майже втричі перевищує площу Києва. На цій території співіснують близько 70 тварин, які занесені до Червоної книги України. Зокрема і вовк, лось та рись.

Працівники заповідника розповідають, що нині радіаційний фон зменшився у 2-3 рази, у порівнянні з 1986 роком. А от відсутність людини та її діяльності сприяє зростанню популяції тварин, проте тварини пов'язані з людьми, такі як пацюки та голуби, залишили зону відчуження.

У Чорнобильській зоні знаходять нові види тварин, яких раніше тут не спостерігали. У майбутньому планують відновити популяції тварин, які проживали на цій території 400-500 років тому. Нині ж Чорнобильський заповідник веде перемовини з Всесвітнім фондом природи (WWF) про заселення зубра на цю територію.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Поделиться: