Міжвідомча комісія, яка досліджувала причини забруднення річки Рось отримала результати бактеріологічних аналізів, зроблених 22 квітня і виявила вірогідного забруднювача. Про це у своєму Facebook повідомляє співзасновник "Врятуємо Рось" Олег Собченко.
"Це стеблівський психоневрологічний інтернат, саме там, у річці Боровиця (притока Росі) виявлено значне перевищення індекса ЛКП (більше 240 000, але не зрозуміло, наскільки більше). Поговорили з директором, попросили не порушувати технологію очистки стічних вод. Підприємство підпорядковується управлінню соцзахисту ОДА", - написав Олег Собченко.
За інформацією екоактивіста, аналізи на Росі взяли з берега (порушена технологія) і в протоколах відсутня прив`язка до місцевості (координати). Організатори дослідження дуже поскупилися - воду досліджено лише на мікробіологію. Також він ділиться іншими враженнями від роботи комісії.
"Директор інтернату нікого не пустив у приміщення очисних (може боявся, що ми заразимо Ковідом19 активний мул, або побачимо якісь порушення - не знаю). Берег Боровиці розораний до 5 метрів, завалений купами хмизу, видно згарища прямо на схилі річища", - повідомляє Олег Собченко.
Екоактивіст також деталізує інформацію про забруднення в інших точках.
"Вище Стеблева - менше 500, у Стеблеві трохи гірше - 500, у р.Боровиця вище скиду з очисних інтернату- 6200 (треба шукати забруднювачів), нижче труби інтернату більше 240 000 (жаль, невідомо наскільки), на водозаборі в районі Сівача - 2000. Зрозуміло, що таке забруднення Боровиці, як було 22.04, не призвело до критичного збільшення індекса ЛКП у Росі, тому зовсім не факт, що минулі забруднення були спричинені скидами з інтернату. Або був скид багатократно більш брудної "рідини", фактично фекалій", - додає Олег Собченко.
Довідка: індекс ЛКП - це кількість лактозопозитивних кишкових паличок у літрі води. Зазвичайй забруднення такого типу спричиняється фекаліями.
Відповідно до Додатку N 11 до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.96 р. N 173 "Гігієнічні вимоги до складу та властивостей води водних об'єктів в пунктах господарсько-питного і культурно-побутового водокористування", ЛКП має бути:
Для централізованого або нецентралізованого питного водопостачання - не більше 10000 в дм3;
Для купання, спорту та відпочинку населення, а також водоймищ в межах населених пунктів - не більше 5000 в дм3.
Як ми вже писали, карта з даними про забруднення, розташована на сайті Державного агентства водних ресурсів. Вона показує перевищення ГДК (гранично допустимих концентрацій) забруднюючих речовин на гідрологічних постах спостереження. Найбрудніші водойми позначені червоними точками.