Підірвив греблі Каховської ГЕС має велетенський масштаб та катастрофічні наслідки. Особливо сильного (катастрофічного!) впливу зазнали екосистеми розташовані вище греблі Каховської ГЕС. З метою вивчення процесів, які відбуваються на дні колишнього Каховського водосховища Українська Природоохоронна Група - UNCG організувала експедицію на територію Національного природного парку «Кам’янська Січ».
В ході експедиції:
Відбір зразків проводився у різних типах екосистем в затоках Каховського водосховища на території НПП «Кам’янська Січ».
Екологи не могли відібрати зразки безпосередньо з дна основного ложа водосховища, тому що в цьому місці його ширина складає лише 4-5 кілометрів (мінімально 3,3 кілометри). Власне це і є відстань до російських військових, які окупували Лівий берег Дніпра і щоденно обстрілюють Правий берег річки.
Загалом картина вражає. Фото і відео не передають масштабів катастрофи. Оголилося понад 200 тис. га землі, на якій абсолютно нічого не росте, а до цього була водна екосистема. Усі водні організми раптово загинули, а наземних ще немає (вірніше вже почали з’являтися лише перші проростки). На дні водосховища до горизонту ми бачили сухе дно з окремими водоймами, позбавлене будь-якої рослинності. Сьогодні це виглядає, як величезна пустеля. Уперше така велика територія ґрунту оголилася, це можна порівняти з раптовим відступом льодовика.
Науковці зараз дискутують: одні кажуть, що в цих місцях будуть інвазивні види; інші − що будуть деревні види; треті − що там частково може відновитися степ. На водосховищі насправді стали проростати рослини. Минуло всього кілька тижнів, як зійшла вода, але місцями біля берегів мул всіяний проросткам, дуже маленькими, які щойно-щойно з’явилися. Такі рослини досить важко ідентифікувати, тому ми продовжиму цю роботу в лабораторіях.
Нагадаємо, постраждалі внаслідок підриву Каховської ГЕС можуть отримати одноразову грошову допомогу.