Питання утилізації небезпечних відходів є надзвичайно актуальним для розвитку сталого й екологічно свідомого сільського господарства. В Україні проблема збору й утилізації порожньої тари довгі роки фактично не вирішувалась.
Зважаючи на це, Європейська Бізнес Асоціація звернулася до голів обласних державних адміністрацій з проханням поширити інформацію серед місцевих аграріїв про можливість участі в пілотному проєкті Асоціації «Агро Варта».
Крім того, 30 вересня Асоціація провела круглий стіл «Відповідальне поводження з використаною тарою з-під ЗЗР». Приблизно 40 учасників взяли участь у заході, серед яких представники агрохолдингів, дистриб’юторів, фермерських господарств.
Що таке «Агро Варта»
Одним із типів небезпечних відходів, які потребують уваги, є тара з-під засобів захисту рослин (ЗЗР). Наразі для держави актуальним є збільшення обсягів збору та забезпечення належної переробки такої тари, вдосконалення логістичних маршрутів для оптимізації процесу збору, налагодження комунікації між усіма суб’єктами, а також підвищення ефективності поводження з такою тарою.
Світові виробники ЗЗР об’єдналися на платформі Європейської Бізнес Асоціації та запустили пілотний проєкт «Агро Варта», метою якого є запровадження культури відповідального поводження з використаною тарою з-під засобів захисту рослин.
У межах проєкту за результатами тендеру були відібрані компанії, що мають ліцензію Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України на поводження з небезпечними відходами, які відповідають екологічним і технічним вимогам щодо процесів переробки та утилізації тари з-під ЗЗР. Ці компанії безкоштовно для фермерів забезпечують повний цикл поводження з тарою з-під ЗЗР компаній-учасників проєкту* (збирання, перевезення, переробку й утилізацію).
Як працює «Агро Варта» та як замовити збір тари
Подача заявок на збір і переробку тари з-під ЗЗР відбувається на спеціальній електронній платформі — http://agrovarta.org/.
Серед учасників проєкту «Агро Варта» — компанії-виробники й імпортери засобів захисту рослин ТОВ «АДАМА Україна», ТОВ «БАСФ Т.О.В», ТОВ «БАЙЄР», ТОВ «ФМС Україна», ТОВ «НУФАРМ Україна», ТОВ «САММІТ-АГРО ЮКРЕЙН», ТОВ «СИНГЕНТА», ТОВ «ЮПЛ Україна».
Цей проєкт отримав дозвіл Антимонопольного комітету України на узгоджені дії (Рішення № 562-р від 28 серпня 2020 року).
Завдяки цьому у всіх фермерів та аграріїв України, вперше за всю історію незалежності, з’явилась можливість здати свою використану тару з-під пестицидів і агрохімікатів на безкоштовну утилізацію.
До слова, кожен другий аграрій не знає, як правильно утилізовувати тару з-під гербіцидів.