ЄС «найближчими тижнями» закупить боєприпаси на 1 млрд євро для України

3 хв на прочитання03 Березня 2023, 15:03

У ЄС випуском 155 мм снарядів займаються 12 компаній, також вони робляться в Норвегії.

Європейські країни налагоджують швидке постачання таких необхідних Україні боєприпасів. За словами чиновників ЄС, 27 країн — усі члени спілки за винятком Данії, а також Норвегія — домовилися про спільні закупівлі та інвестиції у розширення виробництва.

«Думаю, що це буде зроблено швидко, дуже швидко, — пише Financial Times посилаясь на європейського урядовця. — Думаю, йдеться про дні, тижні, а не місяці».

Дипломатична служба ЄС запропонувала використати 1 млрд євро з Європейського мирного фонду, щоб компенсувати країнам витрати на закупівлю боєприпасів, насамперед 155-мм снарядів для гаубиць, які так необхідні українській артилерії. FT ознайомилася із цією пропозицією. За словами джерела газети, у разі його ухвалення Європейське оборонне агентство оперативно підготує процедуру прямих переговорів із виробниками озброєнь. У ЄС випуском 155 мм снарядів займаються 12 компаній, також вони робляться в Норвегії.

«Добре, що процес триває. Я впевнений, що будуть результати», - каже дипломат ЄС. Міністри оборони блоку підготують детальний план наступного тижня, а потім на саміті 23–24 березня його обговорять лідери ЄС.

Українська та російська армії щодня випускають близько 30 000 снарядів, причому перша — у кілька разів менша за другу. Європейські країни мають труднощі з постачанням необхідної кількості боєприпасів, оскільки їхні власні запаси виснажуються, а налагодити держзамовлення поки що швидко не вдається. Після 30-річного скорочення військових витрат бюрократи розучилися швидко схвалювати їх збільшення, каже Люсі Беро-Судро, яка відстежує закупівлю озброєнь у Стокгольмському інституті дослідження проблем світу: «Компанії знають, що гроші йдуть, але у них ще немає контрактів, і вони хочуть бути впевнені, що отримають дохід щодо інвестицій».

Європейський мирний фонд, який формується із внесків країн-учасниць, за рік війни вже витратив 3,6 млрд євро на постачання зброї Україні. Спільна комісія фонду із закупівель розміщуватиме замовлення на виробництво боєприпасів замість складів країн ЄС, що відправляються в Україну.

Єврокомісія також підготувала план сприяння у збільшенні випуску, наприклад, шляхом інвестицій у будівництво нових заводів та виробничих ліній. Бюджет ЄС не може безпосередньо використовуватись для закупівлі озброєнь, але його кошти можуть вкладатися у виробничі потужності.

Налагоджене, стійке, довгострокове постачання — те, що потрібно для боротьби з російською агресією, вважає Джек Уотлінг, старший науковий співробітник Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень:

Найкращий спосіб скоротити війну — однозначно продемонструвати, що Україна та її партнери готові до довгої війни. Поки Кремль не зрозуміє, що його перспективи лише погіршуватимуться, він не піде на серйозні переговори.

Спільні закупівлі та інвестиції у виробництво – частина триетапного плану щодо збільшення забезпечення України боєприпасами.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: