Догори
Дати відгук

Як зупинити нищівну обрізку дерев

Викликайте поліцію грамотно - лайфхак

11 хв на прочитання13 Травня 2020, 14:20
Грамотно обрізані дерева під дротами. Фото Сергія Шапаренка Грамотно обрізані дерева під дротами. Фото Сергія Шапаренка
Поділитись:

«На нашому мікрорайоні пообрізали у минулому році дерева, ну просто обкарнали як салагу (постригли наголо як молодого солдата – ред.). Казали, що усе відросте. Але половина дерев всохла, друга виглядає як якісь каліки, тіні від них немає тої, що раніше давали. Тепер боїмося, що доріжуть і решту, на сусідній алеї. А ми так з дружиною любимо тут гуляти», - написав в редакцію мешканець Києва Сергій Савостенко.

Треба все робити вчасно

Обрізка дерев, якщо вона виконується грамотно, - нормальна процедура догляду за зеленими насадженнями.

«Більшість порід, видів дерев нормально переносять обрізку. Але важливо робити її правильно і вчасно. Формувати крону – щоб не закривала дорожні знаки, не торкалася дротів тощо, треба у ранньому віці. Також формувальне обрізання використовують з декоративною метою, зразки такого обрізання широко представлені у нашому Національному ботанічному саду імені Гришка», - розповів GreenPost доктор біологічних наук Віктор Мельник.

У Правилах утримання зелених насаджень у населених пунктах України є відповідний пункт про формувальне обрізання.

«9.1.11. Під час догляду за деревами застосовують три види обрізання: формувальне, санітарне й омолоджувальне.

     9.1.11.1. Формувальне обрізання дерев проводять у рядових та алейних насадженнях з метою збереження природної або штучної форми рослин (колоноподібної, конусоподібної, кулеподібної тощо), рівномірного розташування скелетних гілок, а також дерев, пересаджених з лісу (з асиметричною витягнутою вгору кроною).

     Розрізняють слабке, помірне і сильне обрізання, ступінь якого залежить від виду дерева, його віку і стану крони.

Формувальне обрізання рекомендується здійснювати ранньою весною, до початку вегетації (кінець лютого-квітень). У районах з м'якою зимою, де температура повітря не опускається нижче мінус 10 град.С, допускається осіннє формування після листопаду".

Варварська обрізка дерев у одному з мікрорайонів Харкова. Фото Володимира Рисенка

Але проблема у тому, що зеленбуди міст і містечок вчасно не роблять формувальне обрізання. Дерева ростуть як їм заманеться і – хоп – гілки вже поміж дротів, або закрили дорожній знак, або наглухо затінили вікна. Або просто дерево стало небезпечним через свої розміри. Тоді зеленбудівці або інші комунальні служби «вживають заходів», результати яких можуть бути плачевними. Щоб цього уникнути, треба цікавитися планами комунальних служб щодо догляду за зеленими насадженнями у вашому мікрорайоні, на вашій вулиці, біля вашого будинку.

Заради виконання плану

Але нерідко обрізання проводиться взагалі безпідставно і бездумно, для галочки. Що робити у такому разі, як зупинити варварів?

«Безпідставні знесення чи обрізка дерев є порушенням діючого законодавства: згідно зі ст. 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" «охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв…», - розповів GreenPost очільник екологічної групи «Печеніги» Сергій Шапаренко.

А видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України: «… 4. Негайне видалення пошкоджених дерев або кущів (їх частин) може здійснюватися… в разі, якщо стан таких пошкоджених зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян, а також майну громадян та/або юридичних осіб».

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, завданої зеленим насадженням у межах міст», пошкодженими до ступеня припинення росту вважаються дерева, крона яких знищена більш ніж на половину її висоти, а до ступеня неприпинення росту - зі знищенням крони від 1/3 до 1/2 висоти.

«Причому, мова йде не про дерево в цілому, а тільки про його крону - вона починається від першого розгалуження гілок на стовбурі. Знищеними вважаються дерева та чагарники, зрубані без ордера на видалення зелених насаджень, повідомлення, декларації про початок виконання підготовчих або будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт», - додає Сергій Шапаренко .

Фото Олекси Карми

В разі, якщо обрізка чи видалення дерев здійснюється з метою благоустрою (задля покращення зелених насаджень - не задля будівництва), у тих, хто їх здійснює, на руках має бути акт обстеження зелених насаджень.

«Всі роботи з благоустрою здійснюються за рахунок наших з Вами податків, тому Ви маєте повне право вимагати ознайомити Вас з актом. Ознайомлюючись з документом, зверніть увагу на його формулювання і назву, дату, адресу, за якою мають проводитися роботи, породу і кількість дерев, щодо яких вони проводяться, наявність печаток і підписів (мають бути обов’язково!)», - радить фахівець.

Якщо акт є, але Ви все одно вважаєте, що дерева не можна було «благоустроювати» в такий спосіб,  еколог радить звертатися до Державної екологічної інспекції у своєму регіоні.

Як грамотно написати заяву до екоінспекції ми розповідали у матеріалі «Екоінспекція прийде швидше: як діяти, щоб перевірка не забарилася». Нагадаємо також, що пости у соцмережах не є підставою для перевірки

Очільник «Печенігів» також радить зібрати попередні дані аби зробити майбутню перевірку ДЕІ ефективнішою.

«Сфотографуйте документи, які були у рубачів, та пошкоджене ними кожне дерево (пень). Пошкоджені дерева треба перерахувати і порівняти їхню реальну кількість із вказаною в документах. Бажано виміряти в кожного з них діаметр: у дерева – на висоті 1,3 м (хоч приблизно), у пня – зрозуміло, на його висоті.

"Омолоджувальна" обрізка дерев у одному з дитсадків Харкова. Фото Поліни Коробцової

Зібрані факти викладіть у заяві і додайте до неї світлини документів та дерев, вкажіть, за можливості, яке підприємство здійснювало знос/обрізку, бажано вказати його код ЄДРПОУ і адресу (якщо дізнаєтеся назву і ще якісь дані з документів, останнє легко знайти в Інтернеті). Підсумовуючи звернення, попросіть екоінспекцію «провести перевірку дотримання природоохоронного законодавства при даному зносі/обрізці дерев «підприємством рубачів» ст. 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", - рекомендує екологіст.

У складних випадках – викликайте поліцію

Якщо акту немає, Вам його не надають, або він неправильно оформлений – викликайте по «102» поліцію. Пан Сергій живе у Харкові, і сам неодноразово захищав дерева, які ростуть неподалік його будинку, від варварства. Тому описані нижче поради він перевірив як то кажуть, на власному досвіді.

«Під час виклику обов’язково спитайте номер, за яким його зареєстрували – оператор має це зробити. В майбутньому це допоможе Вам оскаржити порушення поліціантів. Одразу вимагайте від оператора викликати і слідчо-оперативну групу («СОГ»). Справа в тому, що наші патрульні мають статус звичайних робітників, і тому ніяких документів по порушенню складати не будуть – бо просто не мають на це прав. Вони зможуть тільки взяти у Вас Заяву та Пояснення. СОГ потрібна саме для того, щоб порушення було фахово описано», - радить Сергій Шапаренко.

Омолоджувальна обрізка у тому ж дитсадку, що й на попередньому знімку, але у іншій його частині і вже після того, як Поліна Коробцова попросила у робітників показати документи на проведення робіт. Різати відразу стали менше. Фото Поліни Коробцової

Бажано записати виклик на аудіо (так само бажано фотографувати і знімати на відео все, що відбувається: рубачів, їхній транспорт і його номери, дерева тощо. Якщо через 15-20 хвилин патруль не під’їхав – викликайте знов. Запропонує оператор телефонувати до райвідділку – телефонуйте і до нього, і на «102». І так – до приїзду наряду. Інакше (ситуації бувають різні) Ви можете чекати на наряд декілька годин.

«Коли патруль приїде, детально поясніть поліціантам причину виклику: що відбувається, що у рубачів повинен бути акт обстеження  – поліція може цього не знати. Відмовки на складання документів ігноруйте – патрульні у будь-якому випадку повинні прийняти у Вас Заяву і Пояснення (вони повинні надати або бланки цих документів, або докладно пояснити, як їх написати). Якщо СОГ не була викликана – вимагайте викликати.

В Заяві Ви маєте коротко (як Ви – не поліція! – це бачите) описати проблему і вказати, чого Ви хочете від поліції. Зазвичай – «знайти та притягнути до відповідальності винних в даному порушенні». В Поясненні – вже максимально докладно описати порушення», - деталізує поради співпраці з нарядом поліції екологіст.

Не поспішайте складати Заяву та Пояснення до приїзду СОГ або до категоричної відмови щодо її виклику/приїзду.

«Коли приїде СОГ, поясніть і оперативникам проблему. Якщо СОГ не була викликана чи не приїхала – відмітьте це у Поясненні. Так само, в Поясненні треба викласти всі порушення, які були зроблені поліціантами (якщо вони були). Після складення Заяви спитайте її номер та запишіть – він знадобиться для подальшого відстеження її ходу. Сфотографуйте Заяву і Пояснення», - розповідає фахівець.

Надалі незаконні, на Ваш погляд, дії поліції Ви можете оскаржити у райвідділку або в суді.

«Якщо наряд нічого не робить – викликайте наступний. Зараз всі такі виклики фіксуються в єдиній системі, і якщо по ситуації, на яку один наряд вже виїхав, викликали ще один, неприємності першому будуть забезпечені.

За досвідом, щоби поліціанти поводилися адекватно, всі розмови з ними треба записувати на відео. Подобається їм це, чи ні – Вас не повинно турбувати. Коли правоохоронці виконують свої обов’язки, вони представляють державу, і права приватності (хочу – не хочу, щоб мене знімали) на них не поширюються», - говорить Сергій Шапаренко.

Через декілька днів після виклику зателефонуйте до райвідділка, і спитайте, як просувається справа. Назвіть номер справи (про необхідність записати цей номер йшлося вище), назвіть своє прізвище як людини, яка робила виклик та дату й час виклику.

Так само слід діяти, і коли Ви побачили вже понівечені дерева – коли все відбулося без Вашої присутності. Знайти винних – справа поліції. Звісно, розголос в соцмережах сприятиме вирішенню проблеми.

«Дерева у місті наші з вами. Вони висаджені за наші гроші, очищують для нас повітря і створюють комфортний мікроклімат. Тому ми маємо їх і охороняти – постійним контролем за їхнім утриманням», - закликає Сергій Шапаренко. GreenPost приєднується до цих закликів.

Як ми вже писали, в центрі Києва комунальники знищили багато старих дерев під час проведення так званого ремонту вулиць. Юрист проаналізувала ситуацію з дотримання у цьому випадку законодавства України.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Російські ЗМІ розповсюдили нові відео з адміралом Соколовим, але воно лише підтверджує версію про загибель командувача ЧФ
1 хв на прочитання28 Вересня 2023
Захистить від пухлин: вчені виявили у капусті речовину, що може протистояти онкохворобам
1 хв на прочитаннягодина тому
Незвичайний суп з баклажанами: дуже смачний та без тривалого варіння
2 хв на прочитання3 години тому
Укрзалізниця планує перевезення у власних зерновозах євроколією за кордоном
1 хв на прочитання4 години тому
В Києві вперше здійснили трансплантацію печінки
1 хв на прочитання6 годин тому
Найнезвичайніші страви з гречкою, будете здивовані
3 хв на прочитання6 годин тому
Держава частково або повністю компенсуватиме витрати на розмінування земель аграріїв
1 хв на прочитання9 годин тому
Названо продукти, які допоможуть вивести нікотин з організму
1 хв на прочитання11 годин тому