Догори
Дати відгук

Скалічили обрізкою дерева – що робити?

Безграмотне кронування дерев знищує зелений каркас міста

6 хв на прочитання22 Квітня 2020, 12:43
фото Володимира Ветроградського фото Володимира Ветроградського
Поділитись:

З початком весняного сезону комунальники знову почали калічити дерева на вулицях міст. Про це у своєму ФБ написав арборист (фахівець із догляду за деревами і кущами) Володимир Ветроградський.

«Поки більшість з нас сидить на карантині, наше місто причепурюють. І все б було добре, аби ці дії не супруводжувались неприємними змінами. Я думаю для тих хто вже в курсі це не буде новиною. А для всіх інших повторюю. До вашої уваги реконструкція дорожнього полотна вулиць Золотоворітська, Стрітенська, Покровська. Ті вулиці, які незаплановано відвідав пару днів тому. Все б було добре, але під приводом реконструкції шановні представники комунального ШЕУ (шляхо-експлуатаційне управління), які живуть за наші з вами податки, перетворили без того нечисленні зелені засадження в інвалідів», - повідомляє Володимир Ветроградський.

На фото, якими фахівець ілюструє допис, видно, що всі гілки перших порядків нижніх ярусів знищено. Подекуди крони знищені повністю.

«Це те гілля, яке  виконувало функцію підкреслення даних вулиць та створювало неповторний шарм кожної з них; притіняло дорожнє полотно від перегрівання; екранувало пил та шумове навантаження», - додає арборист.

Автор допису також пояснює, чому міські насадження такі хворі та небезпечні.

«Аварійність та недовговічність міських дерев спричинена низькою якістю поводження з наземною та піздемною частиною зелених насаджень та нерозумінням всіх виконуваних маніпуляцій. Всі ці необдумані і поверхневі дії накопичуються і супруводжується в подальшому такими негативними явищами, як поява дупел, гниття кореневої системи, суховершинністю, руйнуванням під час несприятливих погодних умов і т.п.», – пояснює Володимир Ветроградський.

фото Володимира Ветроградського

Обрізка заради обрізки - злочин проти зелених легень міста та його мешканців. А на їх відновлення після такого догляду будуть потрібні роки.

«То ж можете особисто "подякувати" причетним. Особисто, а не в складі диванних військ та коментаторів вищого рангу. Підкреслюю. Бачите початок реконструкції дороги на своїй вулиці, будьте готові до побаченого тут. І захищайте насадження всіма можливими на те способами, якщо не бажаєте побачити подібне. В рамках закону», – додає фахівець.

Якими саме законами це регулюється на прохання GreenPost пояснює юрист.

«Треба керуватися Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України», які затвердежні наказом міністра будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України N105 від 10.04.2006», - розповіла GreenPost голова ЕкоПраво-Київ Галина Левіна.

У розділі 9 Правил (Догляд за об'єктами благоустрою зеленого господарства) чітко регламентуютьтся види обрізання та строки їх проведення.

«Під час догляду за деревами застосовують три види обрізання: формувальне, санітарне й омолоджувальне. Формувальне проводять у рядових та алейних насадженнях з метою збереження природної або штучної форми рослин (колоноподібної, конусоподібної, кулеподібної тощо), рівномірного розташування скелетних гілок, а також дерев, пересаджених з лісу (з асиметричною витягнутою вгору кроною)», - цитує правила Галина Левіна.

 

Розрізняють слабке, помірне і сильне обрізання, ступінь якого залежить від виду дерева, його віку і стану крони.

«Крони швидкорослих порід у місцях, де потрібно зберігати певну висоту і форму, обрізують щороку і один раз за 2-4 роки у повільнорослих (в'яз, дуб і липа). При обрізанні повільноростучих дерев в основному вкорочують однорічні прирости і лише окремі гілки обрізують до дво-трирічної деревини», - наголошує юристка, звертаючи увагу на сувору регламентацію цих робіт в залежності від породи дерева.

Санітарне обрізання крони виконують, щоб позбутися старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок, а також гілок, спрямованих всередину крони або зближених одна з одною. Обрізанню підлягають також пагони, що відходять від центрального стовбура вгору під гострим кутом, щоб уникнути їхнього обламування.

Дуже часто комунальники ігнорують Правила утримання зелених насаджень, які доволі детально описують, як треба турбуватися про дерева.

«Зразу після обрізання всі рани діаметром понад 2 см зашпаровують садовою замазкою або зафарбовують олійною фарбою на натуральній оліфі під колір крон дерева», - наводить приклад такої деталізації у Правилах очільниця ЕкоПраво-Київ.

Порушення Правил утримання зелених насаджень є одночасно й порушенням Правил благоустрою населених пунктів. Це стаття 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Складати протоколи за цією статтею мають право співробітники поліції.

Хоча, за свідченням практиків, змусити поліцейських робити свою роботу буває дуже нелегко. Вони погано розуміються на такого роду порушеннях і не вміють на них реагувати.


Довідково: Крім формувального та санітарного обрізання існує омолоджувальне.

Омолоджувальне обрізання виконують лише в дерев, які добре витримують підстригання та обрізання і вершина яких почала всихати, а ріст пагонів припинився. При цьому сильно вкорочують (на 1/2 - 3/4 загальної довжини) старі гілки, залишаючи, якщо це можливо, одну-дві гілки другого порядку. Омолоджують дерева навесні, поступово протягом двох-трьох років. Помірне та слабке омолоджування передбачає обрізання частини крони, а сильне - зріз крони до основи скелетних гілок.

Із листяних порід омолодженню добре піддаються верба, липа, тополя, з хвойних - ялина колюча (ф. срібляста), модрина.

Здійснювати омолодження можна шляхом спилювання стовбурів дерев (особливо берези, верби білої, граба, клена ясенелистого, липи, осики, тополі тощо) до самого пенька. Ця операція спричиняє швидкий і рясний ріст кореневої порослі, з якої можна формувати одно- або багатостовбурне дерево.

Як ми вже повідомляли, працівники патрульної поліції склали понад 2800 протоколів на паліїв за перші чотири місяці 2020 року. Про це повідомила прес-служба Нацполіції на своїй сторінці у ФБ. Усі протоколи були складені на території населених пунктів.

«Розпалювання багаття на території зелених насаджень та дворах багатоповерхових будинків, окрім як у спеціально відведених зонах відпочинку – заборонено. За це передбачена відповідальність за ст. 152 (Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів) КУпАП (КУпАП – Кодекс України про адміністративні правопорушення – ред.)», – зазначено на сторінці патрульних.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Котика, який "вступив" у ТРО,  впізнала власниця у соцмережах(ВІДЕО)
1 хв на прочитанняВчора
Міндовкілля не може визначитися із ступенем забруднення моря, Маріуполь заблокований
2 хв на прочитанняВчора
У Європі фіксують спалах віспи мавп: хвороба передається статевим шляхом?
1 хв на прочитанняВчора
Народжені у вишиванках: МОЗ разом із партнерами одягнули уже 500 малюків із прифронтових зон у вишиті сорочки(ФОТО)
1 хв на прочитанняВчора
Держекоінспекція підрахувала суму збитків після обстрілу сховища аміаку у Сумах
1 хв на прочитанняВчора
На Черкащині місцеві «ділки» намагалися продати гуманітарну на мільйони гривень
1 хв на прочитанняВчора
Активісти рятують коней після "руського міра": стайня згоріла, врятувалися лише 12 тварин
1 хв на прочитанняВчора
Забудова заповідної Боржави вітряками є абсурдом — ексміністр про рішення суду
3 хв на прочитанняВчора