Як поводитися під час вибухів і що таке контузія: радить лікар

2 хв на прочитання21 Березня 2022, 10:38

Як зрозуміти, чи є наслідки від загального впливу вибухової хвилі — контузія?

Про профілактику, симптоми та першу допомогу при контузії розповіла лікар-інцекціоніст Світлана Федорова.

Вона нагадує, що при загрозі вибуху потрібно швидко лягти на підлогу, прикрити руками голову, долонями — вуха, відкрити рота.

Після вибуху не можна вставати різко, це потрібно зробити обережно й через якийсь час: через стрес і шок біль може з'явитися не відразу, а якщо поранило, то кожен різкий рух — це зайва крововтрата. Слід повільно поворухнути руками, ногами. Якщо є кров, зрозуміти, звідки і наскільки серйозне поранення. Якщо крові багато, лежачи перев’язати рану і кликати на допомогу. Не панікувати. Допоможе впоратися із панікою глибоке ритмічне дихання.

Також лікар розповідає, як зрозуміти, чи є наслідки від загального впливу вибухової хвилі — контузія. При контузії можлива втрата свідомості (від кількох миттєвостей до тривалої: кілька хвилин, годин, днів і довше — кома). Далі можуть виникати нудота, блювання, запаморочення, біль голови. Може пропадати слух, нюх, смак, зір (повністю або частково).

Якщо поруч із вами контужена людина, покладіть її на бік (не треба трясти!), на голову — холод  і викличте медиків. Якщо  вона при тямі — заспокойте, не залишайте саму, перевірте, чи вільна порожнина рота, дихальні шляхи — запропонуйте зробити кілька вдихів-видихів, дайте випити кілька ковтків звичайної питної води. При легкій і середній тяжкості контузіях — постільний режим 7-10 днів, щадна їжа, обмежити мобільні телефони та інші носії інформаційні, що дають додаткове навантаження, препарати — за призначенням лікаря.

Тим часом харків’яни діляться досвідом, як уберегти свої вікна при вибуху.

Також ми розповідали, що робити, коли чуєте поблизу літак та якщо потрапили під обстріли: декілька порад, які допоможуть зберегти життя.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: