Збоку стислий перебіг подій виглядає так (узято із соцмереж).
«Кличко (мер Києва):
– Ми запускаємо транспорт.
Степанов (квітневий міністр МОЗ):
– Ніт! Коефіцієнт захворюваності! Карантин! Не дозволю!
Кличко:
– Ми. Запускаємо. Транспорт.
Степанов:
– Ееее.. Я тут отримав нові дані... Я дозволяю!»
Справді, спочатку міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що послаблення карантину в Києві неможливе, потім Віталій Кличко та КМДА поставили центральну владу перед фактом, що рішення приймуть самі, і центральній владі потрібно було або проковтнути це, або піти на конфлікт. І вона вибрала перше.
За кілька годин до МОЗ «надійшли нові дані», і карантин у Києві послабили.
«Рівень захворюваності по місту Київ зараз становить 11.7 на 100 тисяч населення при нормі 12. Це означає, що Київ може переходити на другий етап виходу з карантину. Далі – справа за рішенням міської комісії ТЕБ та НС», – прокоментував ситуацію Максим Степанов на своїй сторінці у Facebook.
Люди, котрі вміють рахувати, дуже здивувалися: показники захворюваності зросли, а кількість хворих на 100 тисяч населення впала на 3,3 людини. Просто магія якась!
Отже, менш ніж за добу населення столиці стрімко зросло? Чи просто змінилися способи обрахунку? Чи подальший простій загрожував повним обвалом економіки, і цифри вирішили підігнати під потрібний результат?
Тут є дві версії.
Версія 1. Чиста політика – і ніякої охорони здоров’я
Рішення МОЗ про непослаблення карантину було радше пов'язано не з турботою про людей, а з бажанням запобігти проведенню акції #СтопРеванш, вважає Юрій Гончаренко, віце-президент Фонду підтримки демократичних ініціатив, член Координаційної Ради Руху опору капітуляції. Він упевнений, що демарш Віталія Кличка – це боротьба за прихильність киян (адже восени на нас чекають місцеві вибори), а «нові обставини», які начебто з’явилися у Максима Степанова – це безсилля та слабкість влади, а також небажання давати додаткові бали Кличку.
«Рішення про послаблення карантину в Києві – суто політичне і пов'язане з місцевими виборами. Міністерство охорони здоров'я було змушене говорити про "нові дані, які надійшли", бо інакше вони б виглядали "ідіотами, які заважають прогресивному меру відновлювати життєдіяльність міста". Наслідки – серйозний спалах захворюваності, який можуть сховати маніпуляціями зі статистикою», – сказав GreenPost Юрій Гончаренко.
Керівник медичного центру Chaika Clinik Василь Чайка, лікар-педіатр, лікар фізичної та реабілітаційної медицини, також вважає, що рішення послабити карантин не має ніякого стосунку до самого коронавірусу.
«Ситуація з пом'якшенням карантину у Києві (та й узагалі в Україні) базується на статистичних даних, – говорить Василь Чайка. – Згадується дуже відомий вислів, що є звичайна брехня, нахабна брехня і статистика. Статистика у цьому випадку є способом маніпуляції для того, щоб були прийняті певні рішення. Це ілюструють заяви очільника Міністерства охорони здоров'я: зранку у нас одні показники, і за ними ми не можемо переходити до другого етапу зняття карантину в Києві, а вже буквально за кілька годин ситуація кардинально змінюється. Це підтверджує те, що це не є медичні, реальні дані, які скрупульозно збиралися. Послаблення карантину у Києві – це суто політичне рішення, необхідне для виправдання своїх дій».
Версія 2. Вони просто не вміють рахувати
Намагання зіставити одні цифри з іншими наштовхують саме на цю версію.
Офіційно в Києві близько 3 млн жителів. 2623 випадки підтвердженого захворювання на коронавірус – дані на момент прийняття рішення про послаблення карантину – це близько 0,09% киян. Звідки тоді взялася інцидентність спочатку 15,6, а тоді 11,73 випадків на 100 тисяч населення?
«Не буду відповідати за Степанова (не знаю, хто і як йому готує інформацію). А ми користувались виключно офіційною інформацією, яка, до речі, спершу з’являється на сайтах МОЗ», – сказав у своєму коментарі GreenPost Микола Поворозник, перший заступник голови Київської міської державної адміністрації.
Що ж, яка з цих версій більш правдоподібна – покажуть події найближчих кількох місяців.