Новорічні свята дехто не уявляє без гучних салютів і яскравих феєрверків. Іноді, на їх купівлю витрачається більше коштів, ніж на подарунки рідним і близьким. Тож чи варто зараз «бабахати» в небо, чому це небезпечно для людей і тварин, у матеріалі, підготовленому завдяки коментарям спеціалістів із піротехніки, права, психології та зооактивістів.
«Якщо для людей це радість, то для тварин це шок», — каже голова громадської організації захисту тварин «Бім» Катерина Дорош. Сім років тому в її сусідів через новорічні салюти від розриву серця помер собака.
Є тварини, які нормально реагують. А є такі, в яких може зупинитись серце. Або від страху вони зриваються з ланцюгів, повідців і біжать, куди очі бачать. Часті випадки, коли потому потрапляють під машини. Тому домашніх тварин краще не брати із собою на феєрверки.
Не слід забувати, що від салютів гинуть птахи, вони розлітаються в різні боки та врізаються в машини, дерева, стовпи.
Відомий випадок у Сумах, де після новорічних свят втекли дві собаки. Марлу вдалося повернути завдяки оголошенням у соцмережах. Нині вона вдома, а господар боїться відпускати її з повідка. А 10-річна Ніка, яка втекла зі свого двору в новорічну ніч, на момент виходу сюжету додому так і не повернулась.
У Києві, Львові, Полтаві, Луцьку, Харкові, Калуші, Краматорську та низці міст місцева влада заборонила запускати феєрверки на час війни на Сході. Офіційно в Україні немає заборон на їх продаж і використання, але місцева влада має право заборонити це на своїй території, розповів юрист Юрій Деркаченко.
«Часто військові нарікають, що можна було б обійтись і без салютів», — розповів психолог ветерансько-волонтерського центру «Смайл» Андрій Фоменко — Військові, які чули вибухи артилерії, можуть справді суттєво відчувати тиск. Є такі, яким ці звуки нагадують складну ситуацію, а є хлопці, які ніяк не реагують. Вони вважають звуки вибуху снаряду та феєрверку зовсім різними. Але будь-який різкий гучний звук може тригерити людину, яка була вражена подібною ситуацією».
Є постійні місця продажу піротехніки, а є магазини, які закуповують її напередодні новорічних свят. Усю продукцію перевіряють працівники Служби з надзвичайних ситуацій.
Щоб купити якісний феєрверк, спершу треба звернути увагу на пакування. На ньому має бути національний знак відповідності. Поряд із знаком має бути номер органу, який робив оцінку відповідності. Це або 071, або 072.
На маркуванні має бути написана назва виробника, імпортера, їхні адреси, інструкція з використання, зберігання й утилізації, клас феєрверку, склад вибухової суміші, дата виготовлення та строк придатності.
Як безпечно запустити феєрверк
Залежно від небезпеки, яку може завдати піротехніка, її розділили на чотири класи:
Піротехніку першого класу можна запалювати вдома. Всі інші у приміщенні запускати не можна, з балкону також.
У виробів другого класу радіус небезпеки вісім метрів, третього —15.
«Але треба розуміти, що 15 метрів — це небезпечна зона з кожного боку. Тому такі установки не треба використовувати у дворах. Також на кожній установці, яка має ґніт, написаний час його горіння. Якщо ґніт горить вісім секунд, то потрібно убезпечити себе за цей час», — каже співробітник служби з надзвичайних ситуацій області Віталій Лукашів.
Піротехніку першого класу не можна давати дітям, молодшим 12 років, другого класу — 16 років, третього — 18.
Запускати феєрверки краще там, де мало людей, крім цього, люди похилого віку можуть злякатися установки.
Штрафи за порушення правил поведінки з піротехнікою
Продаж і використання піротехніки регулюється постановою Кабінету міністрів «Про затвердження Технічного регламенту піротехнічних виробів», розповів юрист Юрій Деркаченко. Покарання не суттєве — до 510 гривень.
Нагадаємо, синоптики розповіли, яку погоду очікувати українцям на новий рік.