Догори
Дати відгук

Вперше в Україні пацієнтці, яка була у свідомості, розрізали череп і видалили пухлину з мозку (фото)

Під час операції хвору вивели з наркозу, аби зберегти розумові здібності й уникнути післяопераційних розладів.

3 хв на прочитання19 Квітня 2021, 11:33
Пацієнтці, яка була у свідомості, розрізали череп і видалили пухлину з мозку Пацієнтці, яка була у свідомості, розрізали череп і видалили пухлину з мозку
Поділитись:

Неймовірну складну операцію вперше в історії України провели нейрохірурги в Обласному клінічному центрі нейрохірургії та неврології на Закарпатті. 26-річній дівчині видалили небезпечну пухлину з мозку, розбудивши її посеред хірургічного втручання. Про це повідомляє пресслужба закладу.

Так, керівництво закладу розповіло, що одеситка Аліна Ковель почала страждати від епілептичних нападів. Через них дівчина не могла розмовляти та не розуміла, що їй говорять. Причиною стала пухлина у мозку під назвою кавернома.

«Рік тому під час пробудження у мене стався епілептичний напад. Ми почали шукати причину. МРТ в Одесі показало, що все добре. Але пізніше з’ясувалося, що якість обстеження була погана й утворення просто не проглядалося, хоча воно було. Через рік повторне обстеження на іншому обладнанні показало каверному у лівій скроневій долі. З’ясувалося, що ця ділянка відповідає за розуміння та продукування мови. Коли я почала аналізувати свій стан у попередні роки, то згадувала, що років три тому я з пів року прокидалася з болем у тілі, прикушеним язиком, а на подушці була кров та слина. Я думала, що це пов’язано з фізичними навантаженнями. Далі зрозуміла, що часом я втрачала мову та не розуміла, що мені кажуть. І це ставалося все частіше. Останнім часом — із регулярністю раз на три дні», — розповіла дівчина.

Аліна потребувала термінової операції, однак оперувати її було небезпечно через ризик назавжди втратити не тільки дар мовлення, а й здатність розуміти сказане чи написане. Здібності дівчини під час видалення пухлини можна було зберегти тільки якщо під час операції вона буде під дією знеболювальних, але при свідомості. Вона вирішила ризикнути та звернулась до Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології в Ужгороді.

«Сучасним світовим трендом видалення патологій, розташованих у подібних ділянках, є awake surgery. Тобто операція з пробудженням. Ми вже давно планували спробувати подібну методику. Щобільше, ми тримали контакт із колегами-анестезіологами з Києва, випускниками Ужгородського національного університету, які практикують пробудження під час інших хірургічних втручаннях, зокрема у кардіохірургії. А зовсім нещодавно ми познайомилися з пані Оксаною Лялькою, яка володіє технікою інтраопераційного тестування та теж шукала однодумців серед нейрохірургів. Ми зібрали команду спеціалістів, кожен із яких уже має індивідуальний досвід, необхідний для проведення подібної операції», — розповів нейрохірург Тарас Гаврилів.

Операція з пробудженням — це нейрохірургічне втручання, під час якого отримують доступ до головного мозку та виводять пацієнта з наркозу. У цей час пацієнт виконує лінгвістичні завдання під контролем нейрофізіолога й афазіолога. Найчастіше подібні втручання використовують під час втручання у ділянки мозку, пов’язані з розумінням і продукуванням мови для уникнення розладів мови у післяопераційному періоді.

Протягом кількагодинної операції лікарям вдалося знайти доступ до каверноми та видалити її. Після операції минуло два тижні. Одеситка вже виписалася з лікарні та навіть частково повернулася до роботи — вона все так же чудово володіє українською, російською та англійською мовами.

Нагадаємо, медики пояснили, який спосіб приготування їжі зберігає найбільше вітамінів і найкорисніший для здоров'я.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.