Догори
Дати відгук

ВООЗ повідомляє про спалах «папугової лихоманки» у Європі

Померло п'ять пацієнтів.

4 хв на прочитання07 Березня 2024, 01:21
Фото ілюстративне Фото ілюстративне
Поділитись:

Смертельний спалах орнітозу (пситтакозу) зареєстрований у Європі. Про це повідомляє Всесвітня організація охорони здоров'я.

У лютому 2024 року Австрія, Данія, Німеччина, Швеція та Нідерланди повідомили через Систему раннього попередження та реагування (EWRS) Європейського Союзу про зростання кількості випадків пситтакозу, що спостерігалося у 2023 році та на початку 2024 року, особливо помітне з листопада-грудня 2023 року. Також повідомлялося про п'ять летальних випадків. У більшості випадків повідомлялося про контакт із дикими й/або домашніми птахами.

Пситтакоз — це респіраторна інфекція, спричинена Chlamydophila psittaci (C. psittaci), бактерією, яка часто інфікує птахів. Зараження людини відбувається переважно через контакт із виділеннями інфікованих птахів і здебільшого пов'язане з тими, хто працює з домашніми птахами, працівниками птахівництва, ветеринарами, власниками домашніх птахів і садівниками в районах, де C. psittaci є епізоотією серед місцевої популяції птахів. Зацікавлені країни проводять епідеміологічні розслідування з метою виявлення потенційних джерел зараження та скупчень випадків захворювання. Крім того, заходи включають аналіз зразків диких птахів, наданих для тестування на пташиний грип, із метою перевірки поширеності C. psittaci серед диких птахів. ВООЗ продовжує відстежувати ситуацію.

C. psittaci асоціюється з більш ніж 450 видами птахів, а також був виявлений у різних видах ссавців, включаючи собак, котів, коней, великих і малих жуйних, свиней і рептилій. Однак птахи, особливо домашні (пситацинові птахи, зяблики, канарки та голуби), найчастіше спричиняють пситтакоз у людини. Передача хвороби людині відбувається переважно через вдихання повітряно-крапельних частинок респіраторних виділень, висохлих фекалій або пір'яного пилу. Для зараження не потрібен прямий контакт із птахами.

Загалом пситтакоз — це легке захворювання, симптоми якого включають лихоманку й озноб, головний біль, біль у м'язах і сухий кашель. У більшості людей ознаки та симптоми починають проявлятися через 5-14 днів після контакту з бактеріями. Негайне лікування антибіотиками є ефективним і дозволяє уникнути ускладнень, таких як пневмонія. При належному лікуванні антибіотиками пситтакоз рідко (менше ніж в 1 випадку зі 100) призводить до смерті.

Пситтакоз людини є хворобою, що підлягає повідомленню у відповідних країнах. Були проведені епідеміологічні дослідження з метою виявлення потенційних джерел зараження та скупчень випадків захворювання.

Загалом, п'ять країн Європейського регіону ВООЗ повідомили про незвичне та неочікуване збільшення кількості повідомлень про випадки захворювання на C. psittaci.  У деяких із зареєстрованих випадків розвинулася пневмонія, що призвело до госпіталізації, також повідомлялося про летальні випадки.

Швеція повідомила про загальне зростання випадків пситтакозу з 2017 року, що може бути пов'язано з ширшим використанням більш чутливих панелей полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Збільшення кількості зареєстрованих випадків пситтакозу в усіх країнах вимагає додаткового дослідження, щоб визначити, чи є це справжнім збільшенням кількості випадків, чи збільшенням, спричиненим більш чутливими методами нагляду чи діагностики.

Хоча птахи, які переносять цю хворобу, можуть перетинати міжнародні кордони, наразі немає жодних ознак того, що ця хвороба поширюється людьми на національному чи міжнародному рівнях. Як правило, люди не поширюють бактерії, що викликають пситтакоз, на інших людей, тому існує низька ймовірність подальшої передачі хвороби від людини до людини. При правильному діагнозі цей збудник піддається лікуванню антибіотиками.

ВООЗ рекомендує наступні заходи для профілактики та контролю пситтакозу:

  • підвищення обізнаності клініцистів щодо тестування підозрілих випадків C. psittaci для встановлення діагнозу за допомогою ЗТ-ПЛР;
  • підвищення обізнаності власників птахів у клітках або домашніх птахів, особливо пситтацинів, про те, що збудник може переноситися без видимих ознак захворювання;
  • карантин новопридбаних птахів. Якщо птах захворів, зверніться до ветеринара для обстеження та лікування;
  • проведення нагляду за C. psittaci у диких птахів, потенційно включаючи наявні зразки, зібрані з інших причин;
  • заохочення людей, які мають домашніх птахів, утримувати клітки в чистоті, розташовувати клітки так, аби послід не міг поширюватися між ними, й уникати переповнених кліток;
  • просування належної гігієни, включаючи часте миття рук, при роботі з птахами, їхніми фекаліями та навколишнім середовищем.

Для госпіталізованих пацієнтів слід застосовувати стандартні практики інфекційного контролю та запобіжні заходи щодо крапельної передачі інфекції.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.