Українці – нація волонтерів. Нерідко шахраї користуються цим і намагаються видавати себе за альтруїстів по збиранню коштів на вирішення важливих суспільних проблем. Квітневі пожежі у зоні відчуження у багатьох небайдужих викликали співчуття до обпечених бідолашних тварин, котрі опинилися у вогняній пастці. Деякі відомі волонтерські організації відразу оголосили збір коштів.
Не забарилися зробити це і шахраї. Наприклад, така собі Дар’я Рачова - секретар ДСНС, емоційно закликала всіх небайдужих допомогти фінансово волонтерам, медикам та простим людям, які, мовляв, просто не можуть заплющувати очі на те, що коїться в Чорнобильській зоні. Просила жінка кидати на вказані нею реквізити бодай по 10-20 грн.
Невідомо, скільки людей встигло перевести гроші на картку такому собі Розбіцькому Аліку Віталійовичу, перш ніж зрозуміли, що це фейк.
Підозри почали закрадатися у тих, хто уважно розглядав фото тварин, що супроводжували заклик фінансової допомоги. Як виявилося, знімки не мали жодного відношення до пожежі в зоні відчуження.
На одному фото взагалі був не дикий заєць, а свійський кролик. Варто було комусь написати про це в коментарях під дописом або навіть просто поцікавитися, хто саме рятує потерпілих тварин, коментар негайно видаляли, а самого коментатора блокували.
Як вдалося з’ясувати, у ДСНС Дар’я Рачова не працює. Хто насправді ховається за цим ніком – невідомо. Можливо, той самий Розбіцький Алік Віталійович, на чию картку довірливих українців закликали переводити кошти.
У відкритих джерелах про нього теж нічого не вдалося знайти.
У результаті, Головному управлінню ДСНС України у м. Києві довелося спростовувати цей фейк.
На сторінці «Дар’ї Рачової» насправді було використано фотографію Ольги Сафронової, яка справді працює в Головному управлінні ДСНС України в Одеській області, але не має жодного відношення до цих «волонтерів».
«Новиною поділилося дуже багато людей. На нашу сторінку підписано багато правоохоронців, які можуть використовувати зазначену інформацію для відкриття кримінальної справи», – відповіли нам у ГУ ДСНС у м. Києві.
Утім, ініціювати відкриття кримінальної справи може будь-який ошуканий українець, який переказав гроші Аліку Розбіцькому, думаючи, що це Дар’я Рачова.
Певно, розрахунок робився на те, що через втрату 20 грн людям просто буде ліньки чи соромно шукати зловмисника, проте дехто жертвував набагато більше.
Втім, як тільки було видалено пост із неправдивою інформацією про збір коштів та «випиляно» фейковий профіль – ці ж особи створили ще одну групу у Фейсбуці.
Невідомо, скільки таких груп існує насправді. Не факт, що всі вони просять гроші саме на допомогу тваринам.
Є ще багато больових тем, які українці готові вирішувати гуртом, віддаючи на це кошти волонтерам.
Єдиної інструкції, що робити, коли ви стали свідками (а не потерпілими) інтернет-шахрайства, немає.
Але перш ніж проявляти своє милосердя фінансово, не забувайте скористатися пошуковиком та перевірити волонтерів. Будь-яка серйозна ініціатива має бекграунд.
Вас має точно насторожити група, створена кілька днів тому, в якій лише одна подія про збір коштів. Будьте обережними!