Російська влада пропонує біженцям із Маріуполя повернутися назад, аби отримати компенсації за зруйновані квартири. Про це повідомляє один із опозиційних російський Телеграм-каналів.
Відомо, що для отримання компенсації людям пропонують виконати одну важливу умову: до 1 серпня власник знищеного житла має повернутися до Маріуполя та подати заяву через «місцеві органи влади».
Як компенсацію маріупольцям пропонують не гроші, а перспективу отримання нової квартири. Найближчих термінів введення в експлуатацію таких «перспективних» будинків ніхто не називає.
Весь процес подання заяви на компенсацію серйозно ускладнюється з кількох причин.
По-перше, люди зовсім недавно отримали тимчасовий притулок у Росії, але «при виїзді до місця проживання за межі території РФ» автоматично втратять його (федеральний закон «Про біженців», пункт 5 ст. 12), тобто фактично стануть безпритульними.
По-друге, у більшості вивезених до Росії немає грошей на дорогу. Наразі невідомо, чи планує РФ допомагати біженцям добиратися назад до Маріуполя.
По-третє, у багатьох немає на руках документів, які б підтверджували їх володіння квартирою в Маріуполі.
«Наприклад, в однієї жінки, яка зараз у пункті тимчасового розміщення під Петербургом, від будинку залишилися лише ключі. Вона їх носить як нагадування про минуле життя», — розповідається в повідомленні.
По-четверте, російська влада вимагає від біженців не лише подати заяву, а й довести, що вони перебувати в Маріуполі в той момент, коли їхні квартири зруйнували.
Окрім того, у повідомленні йдеться про те, що приблизно в один час із зазначеною пропозицією російської влади у тамтешніх ЗМІ з'явилися непідтверджені повідомлення про підготовку референдуму. Нібито 11 вересня Росія планує провести голосування серед населення «ДНР», «ЛНР», Маріуполя та Херсона, щоби приєднати ці території до Росії.
«Тільки проблема в тому, що зараз у Маріуполі дуже мало жителів. У місті перебуває кілька десятків тисяч людей проти приблизно 600 тисяч, які жили в місті до початку спецоперації. І якщо влада справді готується до проведення референдуму, то для створення легітимності їм потрібно повернути до Маріуполя якнайбільше його мешканців. Складається відчуття, що біженців із Маріуполя заманюють назад заради того, щоб заручитися їхньою лояльністю на випадок проведення референдуму», — говорить джерело.
У повідомленні згадуються випадки, коли попри всі тяжкості, ризики та відсутність гарантій із Росії до Маріуполя поверталися чоловіки, жінки та навіть бабусі — але не заради компенсацій, а просто тому, що там їхня рідна земля.
Також ми розповідали, що питна вода залишається проблемою номер один в Маріуполі — Андрющенко.