Незважаючи на те, що драматичний період пандемії завершився, вірус, що викликає COVID-19, продовжує мутувати, і його численні варіанти циркулюють у кожній країні. Про це розповідають у Euronews.
На тлі різкого скорочення кількості тестувань експерти закликають людей ставитись до загрози серйозно.
«Суспільство відмахнулося від проблеми COVID, і багато в чому це добре — це означає, що люди захищені вакцинами, але вірус нікуди не подівся. Він продовжує поширюватися. Він змінюється і вбиває, і ми повинні тримати руку на пульсі», — заявила в інтерв'ю Марія Ван Керкхове, американський епідеміолог-інфекціоніст та експерт ВООЗ.
Всі штуми, що сьогодні циркулюють, є мутаціями омікрону — високотрансмісивного варіанту, виявленого два роки тому.
Один з таких підваріантів — EG.5 або Eris — наразі складає більше половини всіх різновидів SARS-CoV-2, що циркулюють у світі. Ще в серпні ВООЗ оголосила EG.5 штамом, «що викликає зацікавлення».
За літо кількість випадків інфікування EG.5 збільшилася, але нещодавно в США його випередив близький підваріант HV.1. За останніми даними Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC), на частку HV.1 припадає 29 % випадків захворювання на COVID-19 в країні.
«HV.1 — це, по суті, варіант, що з'явився після EG.5.1 ("онука" XBB.1.5 або кракена), який просто накопичує кілька мутацій, що дозволяють йому краще поширюватися серед населення, що має імунітет SARS-CoV-2», — зазначає Ендрю Пекош, професор молекулярної мікробіології та імунології Університету Джона Гопкінса (США).
Пекош, який вивчає реплікацію респіраторних вірусів, вважає, що ці підваріанти, швидше за все, виникли як випадкові мутації під час природної еволюції.
За даними Європейських центрів з контролю та профілактики захворювань (ECDC), наразі переважають варіанти, подібні до кракену або EG.5, що становлять близько 67 % випадків захворювання в країнах ЄС.
Як повідомляє ВООЗ, поширеність іншого підваріанту омікрону, названого BA.2.86 (пірола), «повільно зростає в усьому світі», і нещодавно він був класифікований як «варіант, який викликає зацікавлення». Вперше він був виявлений в Ізраїлі та Данії у липні та серпні.
«Поява BA.2.86 викликала серйозне занепокоєння вчених, оскільки цей варіант містив велику кількість мутацій, зокрема, у спайковому білку, які дозволяють вірусу ухилятися від імунного захисту, створюваного вакцинами», — сказав Пекош.
Науковці вважають, що цей варіант, швидше за все, виник у людини з ослабленою імунною системою, що дозволило вірусу швидше реплікуватися та накопичувати мутації, проте він так і не став домінуючим.
Однак французька влада нещодавно заявила, що більшість випадків інфікування BA.2.86 у країні відноситься до JN.1, підваріанту піроли, який «був виявлений у різних країнах, але в основному циркулює в Європі і, зокрема, у Франції».
РНК-віруси, такі як SARS-CoV-2, що викликає COVID-19, як відомо, набувають мутації швидше за інші віруси. Але поки вчені не бачать змін у тяжкості захворювання, а ті, що використовуються, як і раніше, дозволяють виявити вірус.
Як стверджує Ендрю Поллард, професор інфекції та імунітету Оксфордського університету, нові варіанти з'являтимуться і надалі. Вони, як і раніше, сприятимуть збільшенню кількості госпіталізацій тих, хто має певні супутні захворювання, і навіть впливатиме на зростання смертності.
Однак Поллард не очікує, що нові штами «перезапустять пандемію», оскільки в усьому світі існує сильний популяційний імунітет, зумовлений вакцинацією та попереднім поширенням інфекції.
За словами експерта, хоча нові сімейства коронавірусу «ймовірно, утворюються в результаті мутацій», поки не було жодного штаму, що «перевершив успіх омікрону».
Найгіршим сценарієм буде поява нового варіанту, який поширюватиметься швидше і спричинятиме тяжчі симптоми, який при цьому не піддаватиметься вакцинам.
«Ми нічого не беремо на віру. У нас є різні сценарії, які ми плануємо з погляду варіантів і їх виявлення», — наголосила Ван Керкхові зі Всесвітньої організації охорони здоров'я.
В даний час ці варіанти не викликають нового сплеску захворюваності або госпіталізацій, і хоча експерти стверджують, що для виявлення нових варіантів усе ще достатньо секвенування, зусилля санітарного контролю скоротилися.
Марія Ван Керкхове закликає людей робити тест, якщо вони вважають, що мають COVID-19, оскільки це дозволяє науковцям відстежувати вірус і проводити його секвенування для вивчення можливих мутацій.
Скорочення обсягів тестування та секвенування, а також збільшення затримок в отриманні даних «дуже заважає нам і уповільнює нашу здатність проводити оцінку ризику щодо кожного з нових підваріантів», підсумувала вона.