Тисячі людей, які щодня вмирають у всьому світі від Covid-19, спонукають науковців-дослідників якнайшвидше шукати компоненти для вакцини, яка б врятувала людство в часи пандемії. Наразі відомо про сотні досліджень та випробовувань, але тільки три розробники коронавірусних вакцин, які перебувають на останній стадії клінічних випробувань, виступили з оптимістичними заявами про неймовірну ефективність своїх препаратів.
Трійка лідерів, які обіцяють покласти кінець пандемії, що вже забрала життя 1,3 мільйона людей в усьому світі, виявилася доволі різноплановою. Інформацію про вакцини оприлюднено в bbc.com.
Першою про успіх заявила компанія Pfizer - американський фармацевтичний гігант з 150-річною історією, який заробив мільйони доларів ще в роки Другої світової на виробництві пеніциліну. За попередніми даними клінічних випробувань, пфайзерівська вакцина (BNT162b2) забезпечує 90-відсотковий захист від Covid-19.
Це дуже хороший показник: він означає, що з кожних 100 людей, які пройдуть вакцинацію, у 90 виробиться стійкий імунітет. Іншими словами, щеплення знижує ризик інфекції приблизно в 10 разів.
Проте вже наступного дня російські вчені з центру Гамалеї заявили, що їхня вакцина "Спутник V" забезпечує ще більш ефективний захист - 92%. Російські розробники також можуть похвалитися 100-річною історією - втім, на відміну від попереднього фавориту, "Спутник" створений на бюджетні кошти. НДЦЕМ ім. Гамалеї входить до структури російського мінохорони здоров'я, а фінансував розробку державний фонд РФПІ.
Також у трійці - іноваційна компанія Moderna, яка працює на ринку біотехнологій усього 10 років і не зареєструвала жодного препарату.
З одного боку, це не те щоб дивно: розробки цієї фірми ґрунтуються виключно на використанні матричної РНК, а для вакцинації людей не був затверджений ще жоден препарат, створений за такою технологією.
З іншого боку, тим більше вражає те, що ефективність вакцини mRNA-1273, за попередніми даними, ще вище - 94,5%.
Найдетальніші (а отже, і найнадійніші) дані поки надала Moderna.
З 30 тисяч добровольців, які брали участь в експерименті, Covid-19 діагностували в 95 людей. 90 захворілих - з контрольної групи (тобто ті, хто отримав плацебо) і лише п'ятеро - з експериментальної.
Особливо вчених обнадіює той факт, що серед тих, кого щепили справжньою вакциною, немає жодного важкого пацієнта: усі 11 серйозних випадків захворювання - в добровольців, які отримали плацебо.
Всі три препарати досі проходять масштабні клінічні випробування, які завершаться не раніше травня.
Так що висновки про ефективність вакцин зроблені на основі попереднього аналізу даних - проте вибірка у всіх компаній різна.
Щоб визначити, чи захищає щеплення від Covid-19, треба зачекати, поки вірусом заразиться достатня кількість щеплених добровольців, і порівняти - хто з них насправді отримав вакцину, а кому ввели плацебо.
Тому не дивно, що заяви майже збіглися в часі: у розпалі сезон застудних захворювань.
Заява Pfizer зроблена на основі 94 випадків захворювання (загальна кількість учасників дослідження - 40 тисяч), з яких, як уже підрахували експерти, справжню вакцину отримали не більш як 8 людей.
Детальну статистику компанія пообіцяла надати згодом: впевнено про ефективність можна буде говорити після того, як кількість хворих досягне 164.
А от висновок про ефективність російської вакцини зроблений на основі всього 20 заражень, з яких - знову ж таки, за підрахунками фахівців - справжній препарат отримали четверо. Тому вірогідність помилки тут значно вища.
Окрім того, з 40 тисяч запланованих волонтерів вакцинацію поки пройшли лише 20 тисяч людей - а це означає, що до кінця випробувань показники можуть сильно змінитися.
До слова, лікар дав 15 рекомендацій COVIDним пацієнтам, якщо їм більше 35 років або вони є в зоні ризику.