Пропозицію створення заказника презентували Ольшанській громаді, що на Миколаївщині, ще рік тому. Утім, думки депутатів на нарадах та сесіях розділилися - хтось боявся, що територію огородять і вона буде закрита для відвідування та випасання худоби, комусь було незрозуміло, чому природна територія не приноситиме прибутків, хтось ділився ідеями побудови сонячної електростанції. Двічі питання про погодження заказника знімалося з порядку денного сесії, пише Українська Природоохоронна Група - UNCG
Нарешті рішенням сесії 9-го скликання цього року депутати погодили створення ботанічного заказника “Балка Зарубіна” площею 18.82 га. Площу скоригували більш ніж на половину - виключили лісові ділянки та лісопосадки.
За клопотанням голови департаменту екології проект розглядається заступником голови обласної цивільної адміністрації. Якщо заступник згоден, то готує розпорядження і дає на підпис голові військово-цивільної адміністрації.
Ця збережена в природному стані територія відіграватиме важливу роль в планах громади щодо розвитку рекреації, туризму, просторовому плануванні. Крім того, надаватиме понад 30 екосистемних послуг, зберігатиме унікальні флористичні та фауністичні оселища.
"У 2020 році спільно з науковцями інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України ми проводили обстеження піщаних степів біля села Ковалівка. У кінці 2021 року ми підготували клопотання про необхідність створення ботанічного заказника “Балка Зарубіна”: піщаний степ в межах цієї території є частиною рідкісного псамофітного ценокомплексу – об’єкту світового рівня унікальності у пониззях долин річок Південний Буг та Інгул, що характеризуються поширенням рідкісних видів рослин", — говорять екологи.
До слова, у Держекоінспекції підрахували суму збитків після ракетного обстрілу по лісах Житомирщини.