19 квітня в Україні стартувала міжнародна екологічна акція «Марш парків», яка привертає увагу до проблем національно-заповідного фонду.
Зараз у нашій країні за інформацією агенції «Національні парки та заповідники України» існують 53 національних парки, які мають охоронний статус. На відміну від заповідників, де людське втручання заборонене взагалі чи зведене до мінімуму, в національних парках дозволяється господарська діяльність, відпочинок, збирання грибів.
Це масова екологічна акція, що має на меті підняти авторитет охоронюваних природних територій в очах місцевого населення та допомогти заповідникам і національним паркам.
Це міжнародне свято бере свій початок з 40-х років ХІХ століття, коли засновник природоохоронного руху Дж. Стерлінг Мортон переїхав зі своєю родиною у штат Небраска (США). Мортон і його дружина відразу ж зайнялися посадкою дерев і розгорнули кампанію з пропаганди заліснення територій.
У 1882 році штат Небраска оголосив День дерева офіційним святом штату, який і досі відзначається 22 квітня. З 1970 року зміст святкування Дня дерева було значно розширено. Пропагувалася не тільки роль озеленення територій, але й охорони рослинного і тваринного світу в цілому. Як наслідок, свято отримало новий зміст і нову назву — День Землі. Починаючи з 1990 року, центром і організатором святкувань Дня Землі у Сполучених Штатах Америки виступають національні парки.
З 1995 року до свята, традиційного в США, стали приєднуватися країни Європи та Азії.
В Україні свято відзначається з 1996 р.
В Україні перший національний парк — Карпатський — було засновано 3 червня 1980 року.
Наймолодший національний парк — «Королівські Бескиди» у Львівській області. Указ про його створення президент України підписав у 2020 році.
Найбільший НПП — це Подільські Товтри на Хмельниччині. Його площа — 261 316 гектарів. Він увійшов до семи природних чудес України у 2008 році.
Найменший національний парк розташований у Рівненській області. Це Дермансько-Острозький, площа якого лише 1647,6 га.
Найбільше національних природних парків розташовано в Івано-Франківській і Херсонській областях (по п’ять), а Дніпропетровська та Кіровоградська області не мають на своїй території жодного.
АР Крим
Вінницька область
Волинська область
Донецька область
Закарпатська область
Запорізька область
Івано-Франківщина
Київська область
Луганська область
Львівщина
Миколаївська область
Одеська область
Полтавська область
Рівненщина
Сумська область
Тернопільщина
Харківська область
Херсонщина
Хмельниччина
Чернівецька область
Чернігівщина
Також у 2021 році прийняли рішення створити НПП «Пуща Радзівіла» в Сарненському районі Рівненської області та природний парк «Куяльницький», який розташується на території Біляївського, Іванівського, Лиманського районів та Одеси.
Непоправної шкоди зазнали об'єкти природно-заповідного фонду Донецької та Луганської областей під час російсько-української війни. Насамперед йдеться про національні парки Святі гори, Меотида, відділення Українського степового заповідника Кальміуське, Крейдяна флора, регіональні ландшафтні парки Донецький кряж і Слов'янський курорт. Екосистеми цих заповідних територій постраждали від обстрілів. Деякі території окупанти забудували.
Також екологи та громадські активісти хвилюються, що через дефіцит бюджету й епідемію коронавірусу проєкт НПП «Королівські Бескиди» можуть недофінансувати, або й зовсім «заморозити». І тоді створення національного парку розтягнеться на роки. Через це виникне загроза для червонокнижних рослин і рідкісних тварин.
Побоювання фахівців виправдані. Адже схожа ситуація вже трапилася з Національним природним парком «Бойківщина».
Опинився на межі катастрофи і НПП «Голосіївський» у Києві. Засмічення парку, незаконне встановлення МАФів, вирубка цінних порід дерев — це неповний перелік порушень, які відбуваються у НПП «Голосіївський». Та найбільшою проблемою залишаються спроби забудови в межах нацпарку. Ситуація стала небезпечною через те, що тривалий час межі природного парку не були визначені. Це привабило забудовників, які могли вивести ділянку зі статусу заповідної території та почати будувати багатоповерхівки.
А Національний парк «Сколівські Бескиди» потерпає від незаконних рубок. Екоактивісти кажуть, що немає жодної можливості перевірити, чому дерева зрубали. Можливо, хвойні були хворі та їх зрубали, щоб не наражати на небезпеку здорові дерева. Також цілком ймовірно, що санітарними рубками прикривають нелегальний бізнес із заготівлі цінних порід дерев.
Як ми писали раніше, Google створив віртуальні туристичні маршрути та панорами 10 національних природних парків України.