В Антарктиді цвіте сніг

2 хв на прочитання26 Лютого 2020, 11:41
Фото: Fb Національний антарктичний науковий центр

Забарвлення снігу дають мікроскопічні снігові водорості.

Fb Національний антарктичний науковий центр

"Наші вчені їх визначили під мікроскопом як хламідомонади Chlamydomonas nivalis. Водорості розмножуються спорами, які не бояться екстремальних температур і зберігаються в снігу протягом всієї тривалої зими. Коли погодні умови стають сприятливими (а зараз в Антарктиді якраз літо), спори починають проростати. Оскільки, крім зеленого пігменту - хлорофілу, їхні клітини містять ще й червоний каротиновий шар, на снігу виникають червоні плями ніби від малинового джему", - розповідають полярники.

Також каротиновий шар захищає водорості від ультрафіолетового випромінювання. Таке «цвітіння снігу» сприяє зміні клімату. Адже через червоно-малинове забарвлення сніг менше відбиває сонячного світла та швидше тане. Як наслідок — у ньому утворюється дедалі більше яскравих водоростей.

Fb Національний антарктичний науковий центр

"З настанням холодів хламідомонада готується до зимового спокою і «цвітіння» снігу припиняється", - говорять науковці.

За словами українських полярників таке явище, як цвітіння снігу крім Антарктиди, можна спостерігати також в Арктиці, в Альпах та інших високогірних екосистемах.

GreenPost повідомляв, що простягаючись на 14 мільйонів км2 (приблизно вдвічі більше, ніж Австралія), Антарктида холодна, вітряна і суха. Середньорічна температура коливається від близько -10°C на узбережжі Антарктики до -60°C у найвищих частинах. Проте 6 лютого в Антарктиці зафіксували рекордні +18.3°C тепла.

 

 

 

 

 

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: