За кілька годин після вступу на посаду президента США Дональд Трамп підписав указ про вихід країни з Паризької угоди. Очікується, що процес займе рік, але лідери деяких інших країн уже висловилися про можливість наслідувати приклад Вашингтона. Так, наприклад, на початку лютого на референдумі у Швейцарії переважною більшістю голосів було відкинуто ініціативу щодо екологічної відповідальності. Після цього найбільша в країні Швейцарська народна партія назвала Паризьку угоду набором «утопічних кліматичних цілей» і вимагала вийти з неї. Про це розповідає Euronews.
9 лютого понад 60 % швейцарців відповіли «ні» на запитання, чи потрібно ухвалити так звану «ініціативу екологічної відповідальності». Права Швейцарська народна партія підтримала результат, заявивши, що пропозиція «поверне Швейцарію у кам'яну добу» та призведе до обмеження на житло, опалення, харчування й одяг.
«Водіння автомобіля стало б неможливим. Ціни злетіли б до небес, робочі місця та навчання були б знищені. Злидні стали б нормою», — йдеться в заяві партії.
Швейцарська народна партія також вимагала виходу країни з Паризької угоди — «утопічні кліматичні цілі призводять лише до нових заборон і мільярдів франків додаткових витрат для населення Швейцарії».
Лідер партії Марсель Деттлінг заявив, що уряд «ратифікував цю угоду, не спитавши ні парламенту, ні швейцарського народу».
«Уряд може самостійно ухвалити рішення про вихід з цієї угоди», — сказав він.
Федеральна рада Швейцарії ратифікувала Паризьку угоду у 2017 році після схвалення її парламентом. Потім вона була піддана так званому факультативному референдуму. Цей процес дозволяє громадянам оскаржити рішення протягом 100 днів. Оскільки цього зроблено не було, вважається, що рішення побічно схвалено швейцарським народом.
Але хоч би що казав Деттлінг, ініціативу щодо виходу Швейцарії з Паризької угоди має бути спочатку схвалено парламентом у вигляді федерального декрету та винесено на референдум.
Друга за величиною політична сила країни, Соціал-демократична партія Швейцарії, заявила, що ініціатива є «неправильним розв'язанням поточних проблем кліматичної політики».
Проте, додала партія, останні опитування показують, що вжиття заходів щодо захисту клімату, як і раніше, є пріоритетом для населення.
Цю думку поділяє і міністр довкілля Альберт Решті, який, попри своє членство в Швейцарській народній партії, відкинув її вимоги.
На прес-конференції за підсумками референдуму він заявив журналістам, що це «ні» — «точно не "ні" захисту довкілля».
Міністр також зазначив, що у червні 2023 року 60 % виборців схвалили новий закон про клімат, покликаний прискорити перехід Швейцарії на відновлювані джерела енергії та досягти вуглецевої нейтральності до 2050 року.
Він заявив, що, як і раніше, підтримує Паризьку угоду, попри критику з боку його партії.
«Населення чітко ухвалило Закон про клімат та інновації 2023 року. Таким чином, населення взяло на себе зобов'язання щодо досягнення паризьких кліматичних цілей», — сказав Альберт Решті.
«Хоча деякі швейцарські популісти заявили про підтримку рішення Дональда Трампа вийти з Паризької угоди, більшість населення Швейцарії, як і раніше, виступає за вжиття заходів щодо захисту клімату, що було підтверджено на референдумі 2023 року», — наголошує старший юрист і керівник кампанії з прав людини та клімату Центру міжнародного екологічного права Себастьєн Дюйк.
Національний кліматичний план Швейцарії, відомий як «Національний певний внесок», зобов'язує країну скоротити викиди парникових газів щонайменше на 65 % до 2035 року.
«Вихід із Паризької угоди не звільнить Швейцарію від юридичних зобов'язань щодо здійснення науково обґрунтованих кліматичних заходів — він лише позбавить країну впливу на формування майбутніх глобальних кліматичних рішень», — вважає Себастьєн Дюйк.
Більше новин читайте на GreenPost.