29 грудня телеграм-канал «Беларускі Гаюн» з посиланням на місцеві пабліки повідомив, що в полі біля села Горбаха в Іванівському районі Брестської області виявили ракету.
Журналістка «Дзеркала» як мешканка регіону зателефонувала місцевим чиновникам, аби запитати, чи відповідають дійсності новини про ракету, що впала. Ось такою була розмова із сільською радою:
— У нас усе добре.
— Все добре — щось упало чи нічого не падало?
— Дівчино, у нас все добре!
— Рідним на їхні запитання так і сказати?
— Так, так і скажіть: усі живі-здорові, у нас все добре!
З черговим комісаріату розмова теж була короткою:
— Нічого не падало! Все гаразд у нас. Не хвилюйтеся, все добре.
— А фото, які в інтернеті публікують, це що?
— Може, фейки якісь. Не хвилюйтеся, все нормально у нас!
Однак пізніше це підтвердила влада Білорусі, повідомивши, що близько 10 години силами військ ППО було вражено повітряну мету, уламки якої й виявлено на сільськогосподарському полі у районі села Горбаха.
«У ході перевірочних заходів попередньо встановлено, що уламки належать зенітній керованій ракеті С-300, яка випущена з території України. Детальні деталі події військове відомство повідомить найближчим часом», — заявили в Міноборони РБ.
У прес-службі відомства повідомили, що розглядаються дві основні версії. Перша — заліт ракети на територію Білорусі, аналогічний до недавнього інциденту в Польщі, коли ракета полетіла не в той бік. Друга — ракета збита внаслідок роботи систем ППО Білорусі.
У Міноборони РБ заявили, що ракета прилетіла зранку з українського Заболоття неподалік кордону.
МЗС Білорусі у зв'язку з падінням ракети вручило ноту протесту послу України, вимагаючи провести розслідування інциденту та притягнути винних до відповідальності. Представник МЗС РБ не уточнив, чи українська сторона визнала факт інциденту, сказавши, що ця інформація «залишиться за стінами місця, де вручалася нота».
Міноборони України виступило з коментарем після вручення ноти. В українському відомстві нагадали, що 29 грудня Україна сама зазнала масштабної ракетної атаки з боку Росії. За попередньою оцінкою, йдеться про понад 11 дронів і 69 крилатих ракет, а українські міста в прифронтовій зоні були обстріляні ракетами С-300.
У Міноборони наголосили, що проміжок із 10 до 11 години ранку, коли, за версією білоруської сторони, ракета С-300 була випущена з боку України та збита силами ППО у повітряному просторі Білорусі, — це якраз час проведення російської ракетної атаки.
Там не відкидають можливості того, що ракета могла бути провокацією з боку Росії, щоби втягнути Білорусь у війну. Для цього військові РФ могли навмисно прокласти такий маршрут для своїх крилатих ракет, щоб спровокувати їхнє перехоплення в повітряному просторі над територією Білорусі, заявили в міністерстві.
«Україна продовжує опір російському варварству та агресії, здійснюючи своє беззаперечне право на самооборону, згідно зі статтею 51 Статуту ООН», — заявили у Міноборони.
Там не виключили можливості того, що Росія свідомо пішла на провокацію, щоб втягнути Білорусь у війну.
У Міноборони зазначили, що Україна готова провести міжнародне розслідування події, запропонувавши брати участь у процесі розслідування авторитетним експертам, однак із застереженням: вони повинні бути з держав, які не пов'язані з наданням Росії підтримки в будь-якій формі.
Нагадаємо також, що «за звітами Конашенкова ми вже давно війну виграли б»: в РФ почали підозрювати, що пропаганда їм бреше.