У Харкові хочуть втричі підняти тариф на утримання газових мереж

3 хв на прочитання29 Червня 2020, 12:02

У тарифі на утримання газорозподільної мережі передбачено значно менше коштів, ніж потрібно для їхнього утримання. Не кажучи вже про те, що цього геть недостатньо для якого-небудь розвитку. Адже мережі старі і зношені. Про  це  під час онлайн-дискусії «Безпека та надійність послуг ЖКП: як більше не допустити трагедій» розповіла технічна директорка АТ «Харківміськгаз»  Яна Шувалова, передає Kosatka.Media.

Шувалова зауважила, що у Харкові – одна з найскладніших газових систем України, кільцева, з триступінчатим – високим, середнім і низьким тиском. На обслуговуванні у підприємства – 5300 км газорозподільних мереж і 3,5 обладнання.

«Минулого року через ці мережі, яким уже за 40 років, було транспортовано 1 млрд 400 млн кубів газу. Згідно з нормативними документами амортизація газорозподільної системи – близько 30 років, обладнання – 18 років. У нас зараз газопроводи, які експлуатуються більше 40 років, складають 2600 км, це 48%. Щороку ситуація погіршується і від 1% до 3% переходять із стану задовільного до стану, м'яко кажучи, не дуже задовільного. Близько 70% газопроводів і споруд знаходяться поза терміном експлуатації», – уточнила вона.

Шувалова додала, що плани розвитку підприємства «не мають нічого спільного» з планами розвитку мереж. 

«На 2020 рік НКРЕКП затвердила підприємству план на 63 млн, з яких тільки 11,6 млн піде «на трубу». І це не розвиток системи газорозподільної мережі, а латання дірок», – констатувала Шувалова. 

За її словами, також у план розвитку включено 32 млн грн на встановлення індивідуальних вузлів обліку і 11,3 млн грн внесли в план розвитку за рахунок прибутку. Але вже проаналізувавши 1 квартал роботи підприємства, мають збитки близько 46 млн грн.

Пов'язано це з тим, пояснила Шувалова, що на сьогоднішній день тариф Харківміськгазу – 0,30 коп. без ПДВ за 1 м. куб. газу. В середньому по Україні ця цифра – близько 1 грн. Розподіл газу на газову плиту в Харкові складає 1,18 грн з людини. На рік це 14 грн. У приватному секторі це біля 40-45 грн, або біля 500 грн на рік. 

«На 1 км газопроводу з того, що нам сьогодні виділяють у тарифі, ми витрачаємо 170 грн на місяць. На одну одиницю обладнання – 67 грн. Зараз найпростіші продукти коштують дорожче, ніж те, що ми можемо витратити на мережі. І якщо нам в найближчий час тариф не піднімуть хоча б у 3-4 рази, то точка неповернення може вже не настати», – відзначила вона.

Народний депутат Олексій Кучеренко погодився, що проблему безпечної експлуатації газових мереж вирішить встановлення економічно обґрунтованого тарифу.

«Поки не буде повноцінного тарифу у газовиків, який повністю покриватиме їхні витрати – доти гарантувати  безпеку постачання ніхто не зможе», – сказав нардеп.

Ситуацію, очевидно, міг би врятувати ринок газу, однак, як ми повідомляли, Кабмін може ненадовго відкласти його запуск.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: